Новината за бъдещото сътрудничество между Renault Scuderia Toro Rosso бе оповестена в деня на надпреварата по улиците на Монако.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Параметри и срок на договора между Renault и Scuderia Toro Rosso не се съобщават, като е ясно само, че става въпрос за дългогодишно партньорство. От следващия сезон Режията ще снабдява Scuderia Toro Rosso със своя power unit, както вече се нарича задвижващият тракт, тъй като V6 турбо двигателят ще се подпомага от два електромотора.
Партньорството се основава на съществуващата връзка между Renault и Infiniti Red Bull Racing, под чиято шапка се намира дъщерният отбор на Toro Rosso. Шестгодишното партньорство с Infiniti Red Bull Racing се изразява в спечелването на три титли при конструкторите и три титли при пилотите. Бяха договорени и условия, според които това партньорство ще продължи през 2014 и нататък, като Infiniti Red Bull Racing остава партньор в развитието на новия V6 турбо енергиен блок.
Тази новина означава, че от следващата година Ferrari няма да снабдява частен отбор с двигатели, тъй като от 2007 г. до момента Toro Rosso разчитаха именно на Ferrari. В падока тръгнаха слухове, че Williams, който в момента разчита на двигатели Renault, ще подпише с Mercedes. Така компанията от Щутгард ще си осигури поне един клиенски отбор за своите агрегати, тъй като McLaren ще остане с Mercedes още една година, преди през 2015 г. отново да се възроди славното партньорство McLaren-Honda.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
До тогава обаче има доста време, а сега по-важното е да дадем малко повече ясновата върху термина Power Unit.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Какво значи Power Unit?
Към 1,6-литровия турбо двигател ще бъдат закачени две системи за възстановяване на енергия (два електрически мотора). Енергията, съдържаща се в изгорелите газове при излизането им от двигателя, се равнява на почти 55% от енергията, осигурявана от горивото. Мотор-генераторът (MGU-H), монтиран на турбото, ще позволи част от тази загубвана толинна енергия да бъде възстановена и превърната в ток. След това този ток се съхранява в батерия или се използва от другия мотор-генератор (MGU-K) за задвижване на болида. Tази система ще позволи MGU-K на практика да се използва през цялата обиколка. Tази система е позната като ERS-H (Energy Recovery System - Heat).
ERS-K (Energy Recovery System – Kinetic) e двойно по-мощна от настоящите KERS и е способна да освобождава съхранена енергия 34 секунди от обиколката.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
При спиране на болид кинетичната енергия се разсейва от спирачките под формата на топлина. Правилникът позволява част от тази енергия да бъде трансформирана в ток чрез MGU-K мотор-генератор, свързан към коляновия вал на двигателя с вътрешно горене.
Този мотор-генератор ще може да възстановява 2MJ (мега джаула) и да освобождава 4MJ на обиколка, което се равнява на приблизително 34 секунди на обиколка (за разлика от 6,5-те секунди на днешните KERS).
MGU-K ще може да генерира върхова мощност от 120 киловата (повече от 160 к.с.).