Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасност обсерваторията в Рожен да бъде закрита

10 октомври 2012, 12:08 часа • 8162 прочитания

В края на ноември оставаме без средства. Ние нямаме възможност в момента да изплащаме заплати, да си плащаме сметките и това нещо може да доведе до нейното консервиране. Това каза Таню Бонев, директор на Института по астрономия с Националната астрономическа обсерватория (НАО) в Рожен, предаде БГНЕС.

Таню Бонев обясни, че НАО има национална мисия, но въпреки това нейният бюджет се формира единствено от бюджета на БАН и може би това е проблемът с недостига.

През последните три години в края на годината обикновено не достигат около 250 000 лева. Така е и тази година.

Бюджетът на Института по астрономия трябва да е 960 000 лева, но тази година той е в размер на 692 000 лева. Не достигат пари дори за заплатите на специалистите, които са ниски. Назначени са например двама млади астрономи на заплата от 365 лева. Двамата такива млади учени обясниха, че инвестицията е инвестиция в знанието на хората. Те посочиха, че в близките 10 – 15 години няма да има млади учени в страната.

От посетители, които дават по 3 лева за вход приходите са 20 000 лева на година, а толкова е сметката за ток за един зимен месец. Таню Бонев каза, че от три месеца пише писма до правителството, информира ги и винаги обръща внимание на това, че проблемът е хроничен. "В моите писма винаги предлагам този проект да бъде включвам в отделен ред", обясни той. С писмата си разчитал и на обещанията, които бяха дадени за допълнителни пари за БАН, но въпреки тях бюджетът на БАН е такъв какъвто беше.

Август месец получава отговор само от администрацията на президента, с което от там изразяват увереност, че останалите получатели на това писмо ще реагират положително. "Това е утешително, разбира се", обясни Бонев. Септември едно от министерствата съветва по коя оперативна програма, по която те ще пуснат пари след време да кандидатстват, но от НАО така или иначе следят тези неща и доста неща в обсерваторията са направени благодарение на такива проекти.

Ръководителят обясни, че специализирана инфраструктура, която има НАО в цял свят се финансира от бюджетни средства. Преди две години пред обсерваторията отново стоеше този въпрос и тогава със заеми по някои проекти и рискове се закърпвало, а едва на 14 декември, стана ясно, че все пак ще получат средствата. "Тази година се страхувам, че проектните средства са изчерпани и ако няма бърза реакция от страна на правителството... Аз разчитам само на правителството, защото целият БАН е в същото положение", заяви Бонев.

Той обясни, че тук става въпрос за политическо решение – дали да съхраним една уникална научна инфраструктура или да ги дадем за нещо друго. Пресметна, че тези 250 000 лева са парите, необходими за изграждането на по-малко от 100 метра магистрала. "Бихме могли да направим и референдум", посочи директорът. Той смята, че и тази година също най-вероятно ще се наложи да рискуват по всякакъв начин. Консервиране на обсерваторията означава спиране на тока, което може да стане, ако не си платят сметката в началото на месеца. Преди това трябва да се източи водата и да се издуха, за да не се стигне до аварии през зимата.

Редактор: Десислава Ушатова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес