Общото събрание на ООН гласува с мнозинство за признаването на Палестинската автономия за страна-наблюдател в организацията, с което увенча с голям дипломатически триумф усилията на президента Махмуд Аббас, въпреки острото противопоставяне на САЩ и Израел.
От 193-те страни-членки в Общото събрание 138 подкрепиха резолюцията, 9 гласуваха против, а 41 се въздържаха.
Резултатът от вота ще позволи на Палестинската автономия да се включи в работата на агенциите на ООН и да подписва международни договори.
Гласуването в четвъртък беляза дипломатическия пробив за палестинския президент Махмуд Аббас и може да укрепи позициите му, след като седмици бе изместен от „Хамас” и конфликта в Ивицата Газа.
„Настъпил е моментът светът ясно да заяви – достатъчно агресия, заселничество и окупация”, каза Аббас, който пристигна в Ню Йорк, за да направи изказване пред ООН.
По-рано той призова ООН да издаде „акт за раждане” на палестинската държава, посочвайки, че признаването й от ООН е последният шанс за мир с Израел. Аббас каза пред Общото събрание на ООН, че иска „нова глътка въздух” в усилията за постигане на договореност с Израел, но страните-членки на ООН трябва да „издадат акт за раждане за съществуването на палестинска държава”
Веднага след гласуването в залата на Общото събрание бе развято палестинското знаме.
Съединените щати заявиха, че гласуваното от ООН повишаване статута на Палестинската автономия създава „пречки” за мира между палестинците и близкия съюзник на САЩ Израел.
„Днешната злополучна и непродуктивна резолюция поставя нови пречки на пътя към мира. Поради това Съединените щати гласуваха против”, каза посланикът на САЩ Сюзан Райс в Общото събрание на ООН.
Съединените щати и Израел са сред деветте държави заели позиция срещу международната подкрепа за резолюцията, даваща на палестинците статут на наблюдатели в ООН, без да са членове.
Редактор: Десислава Ушатова