Изключително засилен контрол очаква шофьорите за наличие на винетки в бъдеще. За евентуални нарушители вече ще следят не от Агенция "Пътна инфраструктура" и "Пътна полиция", а и от Агенция "Митници" на границата, от Националната агенция за приходите, на пунктовете за годишен технически преглед и при издаването на лицензия за транспортна дейност. Това са предложенията, заложени в Закона за движение по пътищата, които се обсъждат в момента.
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Разкрието направи пред Дарик проф. Олег Асенов. Той коментира още замяната на валидните и през 2019 г. хартиени винетки в електронни, като един от експертите, отговарящи за внедряването на системата.
Малко странна ситуация създава ситуацията, че водачите които не преобразуват винетките си, ще фигурират в онлайн системата като нарушители и ще бъдат спирани за проверка. Те обаче не са нарушители и след като установят наличието на хартиен стикер на предното стъкло, контролните органи ще има пожелават "Приятен път", добави проф. Асенов.
От 17 декември водачите ще могат да закупуват и конвертират винетки на сайта и чрез мобилното приложение на Тол управлението.
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
Електронната винетка става валидна в рамките на пет минути след получаване на плащане в системата, затова при банкови преводи трябва да се изчака, тъй като те отнемат до 48 часа, каза проф. Асенов. На сайта и чрез мобилното приложение на Тол управлението ще може да се провери, дали винетката е валидна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата
Още: Великденски дух и до 1000 промоции тази седмица в Kaufland България
Няма краен срок за конвертиране на хартиените винетки, чийто срок продължава и през следващата година. Преобразуването име препоръчително, но не е задължително. Шофьорите, които не го направят няма да са нарушители.
Глобите от нарушителите пък ще се събират по-ефективно, предвиждат законовите промени, които се разглеждат в парламента.
"Ние сме се опитали да облекчим максимално тази процедура. Първо с възможността да правим електронно връчване за онези потребители, които имаме регистрирани с електронни адреси в нашата система.
Още: Властта печели време за новия план за бежанците от Украйна
Второ, всички наши документи, свързани с правоприлагането, ще бъдат валидни електронни документи, подписани с електронен подпис, което дава възможност на всички институции, ангажирани в правоприлагането, от един електронен оригинал, централизиран, на място и където могат да имат комуникация с нарушителя да му връчат постановлението", разясни още проф. Асенов.
В момента се провеждат последните тестови изпитания на първия етап от изграждането на тол системата - въвеждане на електронни винетки за тежкотоварни и леки автомобили от 1 януари 2019 г. Тол системата, чрез която тежкотоварните автомобили ще заплащат не за време като леките, а за изминато разстояние, стартира на 16 август.