Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никой не знае кога ще бъде готова АМ "Европа" - констатация на неправителствена организация

30 август 2022, 08:00 часа • 4837 прочитания

Автомагистрала "Европа" е трябвало да бъде завършена за 852 календарни дни, като 122 от тях са били предвидени за подготовка на техническия обект. Само че забавянето в реализацията на проекта е над половин година. Това твърди Институтът за пътна безопасност (ИПБ) в свой доклад, базиран на проверки на място.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Какви са основните изводи от доклада:

- Никой не знае кога ще бъде завършена АМ "Европа"

- Движението по пътя София-Калотина е с висок риск за настъпване на тежки пътнотранспортни произшествия

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

- Налице е престъпно бездействие от страна на АПИ

- Може да се направи обосновано предположение за възпрепятстване от страна на АПИ изпълнителя да завърши в срок АМ "Европа".

Защо заключенията са толкова сериозни? В доклада ИПБ дава примери. Първият - при км 12+520 трябва да бъде изграден вход-изход от първокласния път към интермодален терминал Драгоман. Пътният възел все още не е завършен и не е ясно кога ще бъде въведен в експлоатация. По договор е предвидено да бъдат построени 10 големи съоръжения, две от които са при пътните възли "Калотина" и "Драгоман". ИПБ представя и снимка на все още незавършено съоръжение.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"

Друг пример - необезопасено свлачище:

Според ИПБ, от проверката им на място станало ясно, че голяма част от предвидените съоръжения не са завършени и никой не знае кога ще се случи това. От взетите на място сведения никой не е виждал ръководител от АПИ и МРРБ, който да е извършвал контрол за забавяне на строителството. "По цялото трасе експертите от Института за пътна безопасност установиха, че липсва задължителната табела, съгласно европейските изисквания, на която е задължително да има адрес и дата на откриване на строителната площадка, номер и дата на разрешението за строеж, вид на строежа, възложител, изпълнител. Трябва да пише още кога започва строежът, колко ще продължи и колко души ще работят на него", казват още от ИПБ в доклада си.

"Всичко това дава основания за съмнение за прилагане на корупционни практики, които се обосновават от липсата на контрол от страна на възложителя и незаинтересованост за спазване на срока за изпълнение на строителните работи", категорични са от ИПБ.

ОЩЕ: Ясно е кой ще строи последният участък от магистрала "Европа", цената е многомилионна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес