9 милиарда евро - толкова трябваше да струва Олимпиадата в Сочи. Междувременно обаче стана ясно, че разходите по строителството и организацията ще надхвърлят 37 милиарда. Пари, потънали в корупционното блато.
През юли 2007 Путин имаше повод за радост: тогава МОК избра Сочи за домакин на зимните Олимпийски игри през 2014 година. Преди това президентът активно се беше ангажирал в полза на руската кандидатура. В решението на МОК той видя сигнал за международно признание на растящия икономически и социален потенциал на Русия и обеща: "Изборът на Сочи за домакин на зимните Олимпийски игри със сигурност ще се превърне в стимул за развитието на руския Юг. Абсолютно съм убеден, че ще организираме игрите на най-високо равнище."
Според първоначалните планове, разходите по Олимпиадата в Сочи не трябваше да надхвърлят девет милиарда евро. Според един нов доклад обаче, представен в началото на месеца от вицепремиера Дмитрий Козак, разходите по всяка вероятност ще скочат до 37,7 милиарда евро. Около половината от сумата ще бъде набавена от частни инвеститори, а другата поливина - от държавния бюджет.
В корупционното блато
Непредвиденото нарастване на разходите до голяма степен се дължи на масовите измами, подкупи и корупция, въпреки че подготовката на игрите в Сочи се контролира и наблюдава лично от президента Путин. Трима началници на държавния концерн "Олимпстрой" бяха принудени да напуснат постовете си поради обвинения в корупция, заведени бяха разследвания и срещу отделни фирми и държавни служители, но едва ли някой ще успее да пресуши цялото корупционно блато. Шефът на Националния антикорупционен комитет Кирил Кабанов обяви, че цялата подготовка на игрите протича изключително непрозрачно. Държавните служители, както и строителните фирми не предоставяли никакви информации.
Олимпийският проект обаче дава и много други поводи за критика. Строителните дейности бяха забавяни многократно и Кремъл се видя принуден да упражни силен натиск, за да може всичко да приключи в срок. Вярно е, че повечето спортни съоръжения междувременно са изградени, но с инфраструктурата все още има куп проблеми. Така например 48-километровата магистрала от Олимпийското село край морето до по-високо разположените спортни съоръжения е незавършена.
Природата - жертва на Олимпиадата
Преди време пък водите на река Мсимта, по чието протежение е разположено трасето, бяха силно замърсени от отровни строителни отпадъци. Безразборното изсичане на дървета в долината на реката разруши екологичната система в региона, оплакват се природозащитници като Владимир Кимаев от Екологичния комитет за Северен Кавказ.
Той споменава и друг обезпокоителен проблем: множеството нелегални сметища, на които се изхвърлят строителни отпадъци от олимпийските строежи. Кимаев е разочарован от президента Путин, който обича да се представя пред обществеността като голям приятел на природата. Засега обаче от Кремъл няма отговор на поканата за диалог по повод множеството екологични нарушения. Тъкмо обратното: срещу някои от членовете на Екологичния комитет са заведени наказателно-процесуални действия.
"Сочи" е престижен обект за президента Путин и поради това е подложен на огромен натиск за успешно завършване в срок. Оплакванията и критиките на регионални екологични организации остават глас в пустиня.
Източник: Дойче веле