Съпругът на областната управителка на Пловдив и новоизбран депутат от ГЕРБ Дани Каназирева – Тодор, е в черния списък на НАП за криене на оборот от вендинг-автомати, твърди Plovdiv Online, цитирайки в. "Марица".
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Тодор Каназирев е председател на Българската вендинг асоциация. Освен това, Каназирев има куп регистрирани малки фирми, което би могло да служи за избягването на плащане на ДДС, което е позволено от закона. Това става ясно от справка на журналиста Стан Кронев, който предоставя списък на фирмите, които са на името на Каназирев.
"Съпругът на уважаемата бивша или настояща ГЕРБ-аджиика, не знам вече, е класически... ъхъм "бизнесмен", който по една стара схема има две дузини фирми с по 20 до 45 хиляди лева оборот всяка. Защо е това ли? Ами г-н Каназирев не обича да плаща ДДС на държавата! Морално и достойно', пише Кронев във Фейсбук.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Още през миналата година от НАП се заканиха да пресекат "хитростите" за избягване на ДДС. Става въпрос за свързани фирми чрез собственика, персонала и използваните помещения. Целта е нито една от тях да не достига оборот от 50 000лв., за да не бъдат задължени да се регистрират по ДДС.
При наличие на случаи, например на безспорно еднородна дейност при общо използване на активи и/или човешки ресурси, формално извършвана от две или повече фирми, особено когато са свързани или действат съгласувано и при липса на ясни критерии за разпределяне на рисковете и ползите от дейността, това би могло да е индикация за обединяване на усилията на лицата за обща дейност чрез дружество по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите, пише в становището на НАП.
По силата на чл. 9, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) неперсонифицираното дружество се приравнява на юридическо лице за данъчни цели. Пример за тази хипотеза би бил случаят, в който в един и същи офис две или повече фирми осъществяват едновременно еднородна дейност, използвайки общи активи, включително човешки ресурси, посочват от НАП.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
В такива случаи облагаемите обороти на участващите в неперсонифицираното дружество фирми ще бъдат обединявани, така че при преминаване на прага от 50 000 лв. да бъдат регистрирани по ДДС, допълват от НАП.