Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев съветва хората да си сложат буустер, защото по този начин се бори Омикрон варианта, който чука на вратата.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
Проф. Кантарджиев, консултант по ваксинирането към Столичната община, сподели пред bTV, че след след секвенция в Националния център по заразни и паразитни болести няма Омикрон. Според нова информация, Омикрон се отличава с две отпаднали аминокиселини на шипа, затова и някой тестове го познават, други не.
Омикрон по-трудно се различава от Делта варианта, допълни още професорът.
Проф. Тодор Кантарджиев вярва, че у нас има Омикрон, защото не може в 26 държави-членки на ЕС да има, а само в една да няма.
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
Епидемиологът съветва големите частни лаборатории бързо да пращат порбите си към Националния център по заразни и паразитни болести, защото по този начин ще имат по-ясни данни за разпространението на вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
И още според проф. Кантарджиев: Скоро ще се създаде и нов PCR, който ще различава Омиркон от Делта варианта. Макар и да сме карали предишни варианти на коронавируса, може да се заразим отново с Омикрон варианта.
Actualno.com припомням, че проф. Кантарджиев сподели, че Омикрон ще влезе у нас по празниците. Епидемиологично пък ще се разпространи през януари. Вирусът има 37 мутации в шипчестия протеин и това го прави по-лесно разпространяващ се. Лошото е, че заразява и хора с предишен имунитет - т.е. ваксинирани и преболедували, като зависи много и преди колко време си преболедувал или ваксиниран т.е. колко големи са титрите антитела. Според професора преболедувалите, и ваксинираните не са достатъчно добре защитени, а с бустера се увеличава защитата.