Мадрид ще предложи на всички потомци на евреи, изгонени от Испания през 1492 г., възможността да получат испанско гражданство, съобщи в четвъртък испанският министър на правосъдието.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Това е "процедура за ново събиране", каза министър Алберто Руис-Гаярдон на представяне в сефарадския център в Мадрид на тази "процедура за предоставяне на гражданство на чужденци, предаде БГНЕС.
През 1492 г. монарсите Исабела Кастилска и Фердинанд Арагонски нареждат изгонването на всички евреи, които отказват да станат католици.
"Това е правен механизъм, който отговаря на желанието на Испания да се улесни юридическия процес на придобиване на испанско гражданство от граждани от сефарадската диаспора", каза министърът.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Съгласно този нов правен механизъм, се счита, че принадлежност към тази общност е "обстоятелство, което дава право на гражданство /в Испания/, независимо от мястото на пребиваване на заявителя", заяви министърът на правосъдието.
Въпреки това, кандидатът трябва да докаже обективни връзки с Испания "дали по име, езиково семейство, като пряк или по съребрена връзка" или потомък на сефарад с испанско гражданство, което вече е било предоставено.
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Инициативата е желание да "възстанови паметта на Испания, за която се е мълчало", каза по време на официалното представяне на тази инициатива испанският външен министър Хосе Мануел Гарсия Маргало, който в качеството си на външен министър е председател на центъра в Мадрид.
Трудно е да се определи броят на лицата, които могат да кандидатстват, за да се възползват от новата мярка, заяви Руис Гаярдон, отбелязвайки обаче, че според проучвания в момента има около 250 000 души по целия свят, които говорят ладино диалекта, съобщи АФП.
Според Уикипедия е прието сефаради да се наричат живелите на Иберийския полуостров евреи и техните потомци. След прогонването им от Испания, а няколко години по-късно и от Португалия, сефарадите разпространяват юдаизма в целия средиземноморски ареал, а по времето на Великите географски открития и в Новия свят.
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
Макар и прогонени от Испания, сефарадите запазват своя испанско-еврейски говор, известен като ладино. Мнозина от тях запазват и собствените си имена, които имат в Испания и Португалия.
Обичаите и традициите на сефарадите се различават от тези на другите евреи - особено на ешкеназите. Двете еврейски общности трудно комуникират през вековете и дори остават до голяма степен чужди помежду си, пише в отворените източници.
Редактор: Десислава Ушатова