Масовата гибел на риба в една от реките на щата Кентъки е била причинена от изтичане на отровни химикали, които се използват за добив на природен газ в шистовите пластове по метода на хидравличното разбиване, предаде БГНЕС.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Такова заключение е публикувано в новия съвместен доклад, публикуван в четвъртък от Геологическото управление и Службата за опазване на рибните ресурси и дивата природа. Двете ведомства са част от структурата на вътрешното министерство на САЩ, което отговаря и за управлението на природните ресурси.
"Смятаме, че течностите, използвани при хидравличното разбиване, са станали причина за масовата гибел през 2007 година на животните, обитаващи малката река Ейкърн Форк", се казва в доклада. Уточнява се, че отровите са се излели от разположените наблизо сонди за добив на шистов газ.
"Проучването е предупреждение, което показва как цели популации могат да попаднат под заплаха дори при малко изтичане (на химикали, използвани в процеса)", отбелязва основният автор на научното изследване – биохимичката Даяна Папуляс от Геологическото управление.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Съавторът на доклада – екологът в Службата за опазване на рибните ресурси и дивата природа Тони Веласко – нарече случилото се в Кентъки "пример за това как най-малките създания могат да изиграят ролята на канарчетата в каменовъглена мина". Загиналите в реките животни са употребявали същата вода като нас. Затова е важно да се осигурява чистота на нашите водни ресурси за хората и животните".
Според участниците в изследването химикалите са повишили киселинността на водите, нараснало е съдържанието на желязо и алуминий. Рибата в района на бедствието е получила физическо увреждане на хрилете, а също на черния дроб и далака. Уврежданията са същите като при въздействие на вода, в която равнището на киселинността е високо с "токсична концентрация на тежки метали", установяват експертите, съобщи ИТАР-ТАСС.
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Проблемът станал още по-сериозен, тъй като един от засегнатите видове риби се оказва под федерална закрила заради опасност от изчезването му.
Хидравличното разбиване доведе до "шистова революция" в САЩ – рязко увеличаване на обемите на добивания нефт и газ. Едновременно с това възникнаха сериозни опасения заради замърсяването на източниците на питейната вода и други вреди върху околната среда.