Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС работи: За да не съсипем планетата, трябва усилие далеч извън найлоновите торбички

03 март 2021, 08:30 часа • 5207 прочитания

Човекът е на практика единственото същество на тази планета, което поставя под риск съществуването ѝ с поведението си и начина на живот. Това заключение направи евродепутатът Петър Витанов, член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на Европейския парламент (ЕП). Той беше един от участниците в специалното видеоателие "Бъдещето - работа и живот в зелено". То е част от проекта EU COOLтура, с автор и изпълнител Българско училище за политика "Димитър Паница". Проектът "EU COOLтура" е финансиран от ЕС по Многогодишната работна програма на Европейския парламент за отпускане на безвъзмездни средства в областта на комуникацията за периода 2020 – 2021 г. Медийни партньори са Actualno.com и Expert.bg.

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.

Над 90% от загубата на биологичното разнообразие се дължи на добива на земни ресурси, посочи Витанов размерите на проблема „човешка дейност“.“Само за производството на 1 чифт дънки са необходими 15 хил. литра вода. Всяка година в световен мащаб се произвеждат 100 млрд. дрехи, като половината от тях са памучни - направете си сметка за какъв добив става дума, за какво изразходване“, даде още един пример той.

Какво прави ЕС по въпроса? Г-н Витанов посочи, че амбицията на Съюза е всички пари, които се харчат по европрограми и фондове, да допринасят и за утвърждаване на кръговата икономика. За да се случи това, следва да има мисъл за повторна употреба в следните направления специално що се отнася до производството на текстилни продукти – материалите, които се използват, ресурсите, които са необходими за производството и вредните емисии, които се отделят в процеса на производство.

"ЕС тепърва ще подкрепя и ще създава инструменти в тази посока. Ще се заделят огромна част от средствата по проекти, за да се следва този "зелен" икономически модел", подчерта Витанов. И добави, че тепърва ще се представят законодателни промени, които да дадат възможност текстилните продукти да бъдат ползвани по няколко пъти. А след като влезе в сила забрана за използване на найлонови торбички, пликчета и прибори за еднократна употреба (от 3 юли, 2021 година), регулаторите в отделните страни-членки, включително България, ще налагат глоби.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

А докъде би трябвало да стигнем? За пример Витанов даде слона – едно от най-големите животни на планетата. Слонът изяжда огромно количество храна, но преминава и огромни количества километри. "И ние си мислим, че той унищожава почвата, а той прави точно обратното - разнася семена на стотици километри. Това идва като пример, че всеки един организъм има място в този кръг", подчерта Витанов.

Още: Със зеленото разбираш, че не ти трябва да купуваш толкова много

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес