България не е предоставила данни с достатъчно добро качество за 2015 и 2016 година, на база на които да се извърши съдържателен анализ на постигането на екологичните цели на европейското законодателство в областта на околната среда..Това показва докладът на Европейската комисия (ЕК) относно политиката на България за прилагане на зеленото еврозаконодателство.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Понастоящем от държавите членки се изисква да докладват на ЕК както данни за качеството на въздуха в реално време, така и валидирани данни51. За съжаление представянето на такива доклади от страна на България през последните години е съпроводено със закъснения, пише ЕК.
Здравословни проблеми и смърт заради неспазване на еврозаконодателство
През 2015 година 14 200 българи са починали преждевременно заради фините прахови частици, 640 – заради прекомерна концентрация на азотен диоксид, а 350 – заради прекомерна концентрация на озон.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Има и статистика за шума, като годишно 700 българи умират заради прекомерен шум от автомобили, влакове и самолети, а 2900 влизат в болница. Шумът води до нарушения в съня при около 480 000 българи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Положението с въздуха
Именно по отношение на фините прахови частици ЕК посочва, че в периода 2014 – 2016 година има увеличение. За фините прахови частици има увеличение от 2,41%, за неметановите летливи органични съединения – 2,22%, за амоняка – 1,78%. Най-голям дял в отделянето на фини прахови частици имат домакинствата, институциите и търговската дейност – 82%, а в отделянето на азотни оксиди – автомобилите (33,89%) и промишлеността (24,06%), като от промишлеността най-замърсяваща е енергетиката, а металургията отделя най-много опасни отпадъци.
През 2017 година в 3 от общо 6 зони за качество на въздуха има превишение на праховите частици, включително София, Пловдив и Русе. При праховите частици положението е по-зле – в 5 от 6 зони, като София, Пловдив и Бургас са сред „щастливците”.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Все пак има и добри новини – намаление от 44,34% на серните оксиди, с 5,16% на азотните оксиди, отново за периода 2014- 2016 година.
Според Брюксел, през 2019 година България трябва да усъвършенства и подобри мрежата за мониторинг на качеството на въздуха и да гарантира своевременно докладване на данните за качеството на въздуха. Освен това трябва "да ускори" намаляването на азотния оксид и азотния диоксид. За тази цел Брюксел предлага ограничаване на движението на коли в определени градски зони. Разбира се, като цел е посочено намалението на фини и обикновени прахови частици – чрез ограничаване на отоплението с твърди горива.
И за водата - още критики
Оказва се, че реките и другите повърхностни водни басейни най-много се замърсяват с хранителни отпадъци. А в езерата и преходните води не се извършва мониторинг на хидроморфологичните елементи на качеството. ЕК казва и, че България не е взела мерки, гарантиращи, че в плановете за управление на речните басейни ясно се посочват пречките пред постигането на добро състояние, нито че програмата от мерки е разработена и изпълнена по начин, осигуряващ отстраняване на тези пречки. Не е предоставена подходяща обосновка за прилагането на изключения.