Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата получи "Среден 3" за грижата за децата

28 април 2022, 12:28 часа • 2489 прочитания

Средният успех на държавата в грижата за децата през 2021 г. е "Среден 3,18". Това е оценката на Национална мрежа за децата, която представи 11-ия си годишен доклад по темата.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Средният успех на държавата в грижата за децата през 2021 г. е среден 3,18. Това е оценката на Национална мрежа за децата, която представи 11-ия си годишен доклад по темата.
"Бележникът" на организацията е изготвен след анализ на държавните политики за децата в 9 области - участие; благосъстояние; семейна среда и алтернативни грижи; закрила от всички форми на насилие; правосъдие; ранно детско развитие; детско здраве; образование, спорт, култура; детско развитие.
Авторите са 30 експерти от гражданските организации и 7 външни оценители. В анкетите са се включили 160 деца, млади хора и родители.
"Как не успяхме да помръднем от тази оценка - среден 3?", попита изпълнителният директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов. "Казваме си, че може би ние някъде грешим като граждани, но миналата година НСИ показа едни много стряскащи данни за всички нас - че относителното детско население у нас е намаляло наполовина от 1992 г. насам. Ако имахме по-добри оценки в грижите за децата, детското население щеше да е по-голямо. Ние сме в тежка демографска криза".
Той заяви, че вече трета година България е без Стратегия за детето - а именно националния доклад, който показва какви са политиките за децата и семействата. "Преди време Бойко Борисов я отмени, защото беше подложена на дезинформация и пропаганда - същата, която преживяваме с Covid и с войната", отбеляза Богданов.
"2021 г. показа ясно кой най-много посктрада по време на Covid - децата. Те бяха затворени в домовете си. Когато работеха молове и ресторанти, те продължаваха да учат онлайн и затова имаме повече случаи на депресия сред тях", допълни той.
"Над 100 хиляди души от Украйна вече са у нас заради войната, половината от тях са деца. Детското население се увеличи, защото имаме още 50 хиляди деца, но те са с много тежки травми, загубили са родители, видяли са смърт, били са бомбардирани", каза Богданов.
Надежда Цекулова от Български хелзинкски комитет изнесе данни от 2020 г., които показват, че починалите деца на възраст под 1 г. у нас са общо 301. В някои области на страната цифрата е 5 пъти над средната за ЕС (3.4 промила). Според Цекулова е нужно спешното изграждане на Националната детска болница.
Мария Брестничка от Националната мрежа за децата съобщи, че на Националната телефонна линия за децата има подадени 738 сигнала за насилие през 2021 г. Повечето сигнали обаче не се отправят към държавата, а към Центъра за безопасен интернет - към НПО-то са постъпили общо над 15 хиляди. От юли центърът ще затвори, защото не успява да се справи с всички случаи и да осигури финансиране, каза Брестничка.
"От всички подадени сигнали за насилие, случаи се разкриват в 42%. Имаме около 29 хиляди случая за 2021, а общият брой за местата в социалните услуги е малко над 14 хиляди", добави тя и призова за спешна реформа на системата за закрила, включително инвестиции в социалните работници и осигуряване на достатъчно на брой социални услуги.
"1 от 7 деца у нас съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз, най-често в социалните мрежи и онлайн форумите. Имаме и случаи на затворени деца заради бягство от вкъщи - заради все още действащия Закон за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, който действа от над 70 г. и засяга хиляди деца годишно. 
Изпълнителният директор на Фондация "За нашите деца" Иванка Шалапатова представи данни от Евростат, според които децата под 18 г., които са в риск от бедност и социално изключване в България, са 440 хиляди - или 36,2%. 
"Няма подкрепа за новородените, а много млади хора у нас стават родители без никаква подготовка. България е на първо място по раждания на жени под 20-годишна възраст. Семействата се нуждаят от по-голяма подкрепа от държавата", каза Шалапатова.Средният успех на държавата в грижата за децата през 2021 г. е "Среден 3,18". Това е оценката на Национална мрежа за децата, която представи 11-ия си годишен доклад по темата.

"Бележникът" на организацията е изготвен след анализ на държавните политики за децата в 9 области - участие на децата; благосъстояние; семейна среда и алтернативни грижи; закрила от всички форми на насилие; правосъдие; ранно детско развитие; детско здраве; образование, спорт, култура; детско развитие.

Авторите са 30 експерти от гражданските организации и 7 външни оценители. В анкетите са се включили 160 деца, млади хора и родители.

"Как не успяхме да помръднем от тази оценка - среден 3?", попита изпълнителният директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов. "Казваме си, че може би ние някъде грешим като граждани, но миналата година НСИ показа едни много стряскащи данни за всички нас - че относителното детско население у нас е намаляло наполовина от 1992 г. насам. Ако имахме по-добри оценки в грижите за децата, детското население щеше да е по-голямо. Ние сме в тежка демографска криза".

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Той заяви, че вече трета година България е без Стратегия за детето - националния доклад, който показва какви са политиките за децата и семействата. "Преди време Бойко Борисов я отмени, защото беше подложена на дезинформация и пропаганда - същата, която преживяваме с Covid и с войната", отбеляза Богданов.

"2021 г. показа ясно кой най-много пострада по време на Covid - именно децата. Те бяха затворени в домовете си. Когато работеха молове и ресторанти, те продължаваха да учат онлайн и затова имаме повече случаи на депресия сред тях", допълни той.

"Над 100 хиляди души от Украйна вече са у нас заради войната, половината от тях са деца. Детското население се увеличи, защото имаме още 50 хиляди деца, но те са с много тежки травми, загубили са родители, видели са смърт, били са бомбардирани", каза Богданов.

Надежда Цекулова от Български хелзинкски комитет изнесе данни от 2020 г., които показват, че починалите деца на възраст под 1 г. у нас са общо 301. В някои области на страната цифрата е 5 пъти над средната за ЕС (3.4 промила). Според Цекулова е нужно спешно изграждане на Националната детска болница.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Мария Брестничка от Националната мрежа за децата съобщи, че на Националната телефонна линия за децата има подадени 738 сигнала за насилие през 2021 г. Повечето сигнали обаче не се отправят към държавата, а към Центъра за безопасен интернет - в неправителствената организация са постъпили общо над 15 хиляди. От юли обаче центърът ще затвори, защото не успява да се справи с всички случаи и да осигури финансиране, каза Брестничка.

"От всички подадени сигнали за насилие, случаи се разкриват в 42%. Имаме около 29 хиляди случая за 2021, а общият брой за местата в социалните услуги е едва малко над 14 хиляди", добави тя и призова за спешна реформа на системата за закрила, включително инвестиции в социалните работници и осигуряване на достатъчно на брой социални услуги.

1 от 7 деца у нас съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз, най-често в социалните мрежи и онлайн форумите. Имаме и случаи на затворени деца заради бягство от вкъщи - заради все още действащия Закон за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, който действа от над 70 г. и засяга хиляди деца годишно. 

Изпълнителният директор на Фондация "За нашите деца" Иванка Шалапатова представи данни от Евростат, според които децата под 18 г., които са в риск от бедност и социално изключване в България, са 440 хиляди - или 36,2% от всички.

"Няма подкрепа за новородените, а много млади хора у нас стават родители без никаква подготовка. България е на първо място по раждания на жени под 20-годишна възраст. Семействата се нуждаят от по-голяма подкрепа от държавата", каза Шалапатова.

На събитието в Театър-лаборатория „Алма алтер“ в Софийския университет присъстваха още депутатът от ДБ Елисавета Белобрадова, народният представител от "Продължаваме промяната" Христо Симеонов и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ-СДС).

"В СО приехме правна клиника за защита на пострадали от домашно насилие - безплатна адвокатска помощ, която да бъде предоставена от избрана организация, създаваме и второ защитено жилище. Личното ни убеждение е, че публичният ресурс трябва да бъде предоставен чрез социални услуги на неправителствения сектор, който е по-адекватен", смята Георгиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес