Наложени глоби или предстоящо налагане на глоби – това са мерките, които са приложени в рамките на правомощията на държавните институции, отговарящи за опазването на околната среда, страна ясно от думите на екоминистъра Нено Димов на парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на предшественика си и депутат от ГЕРБ Ивелина Василева.
Димов даде подробен отчет какво са свършили де факто Регионалните инспекции по околната среда в Бургас и Варна. Повече работа е имала инспекцията в Бургас, която е наложила административен акт т.е. глоба за строежа в къмпинг "Градина", защото са засипани дюни с пръст на място, което е извън имота на застрояване. Сигнал за това засипване на дюни подаде Тома Белев от „За да остане природа в България“. Иначе самият строеж не е незаконен – имало е процедура по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и тя не била обжалвана, строяло се по одобрен план. Публично към момента има информация, че инвеститорът се отказал да строи на „Градина“, но всъщност няма законова забрана за това.
Същата санкция – административен акт, имало за строежа на "Алепу" при Созопол, защото свлачището там засипало дюни. И там била пусната процедура по ЗБР, нямало обжалване и затова било законно да се строи. Припомняме, че засега и там строежът е спрян.
Интересен факт е, че Димов призна, че на къмпинг "Смокиня" има нарушение на пясъчни дюни - в природната забележителност "Пясъчни дюни", в местност Каваците, но не бил установен извършителят. Припомняме, че като обвиняем беше привлечен местен бизнесмен - Иван Нончев.
Що се отнася до дейността на "Арапя", при Царево, Нено Димов обясни, че там не е защитена територия, тя не влизала в „Натура 2000“, а РИОСВ нямала правомощия – отговорността за изсичането на гората била на общинската администрация, по Закона за устройството на територията (ЗУТ) и Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Кметът на Царево Георги Лапчев де факто потвърди това в интервю за Actualno.com. Димов повтори и, че няма никакъв проблем с друг строеж – този в курорта "Св. св. Константин и Елена".
Екоминистърът засегна и темата с още един съмнителен случай – за Шкорпиловци, където имало поставена метална конструкция. Там нямало излят бетон, а на плаж "Шкорпиловци-юг" можело да се слагат преместваеми конструкции и сега се проверява дали тази метална конструкция е такава. Министърът на туризма Николина Ангелкова обаче уточни, че става въпрос за заведение и няма нарушение.
При нито един от случаите обаче Димов не каза какъв е размерът на наложената глоба или каква по размер глоба грози съответният нарушител, ако не става въпрос за престъпление по Наказателния кодекс. За сметка на това министърът на туризма Николина Ангелкова каза, че глобите по принцип при разрушаване на дюни са в размер на от 2000 до 10 000 лева, като може да се влезе в затвора за срок от 1 до 3 години.
За финал Ивелина Василева поиска анализиране на законодателството и ако бъдат намерени пропуски, да са предложи поправка на екозаконодателството.