Министерството на отбраната (МО) се готви да даде над 81 млн. лв. на Русия за интегрирана логистична поддръжка на старите съветски изтребители МиГ 29 за четири години. Това става ясно от поръчка, публикувана в Агенцията за обществени поръчки.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
От документите става ясно, че МО ще изпрати покана само до руската корпорация ”РСК МиГ”, която е фирмата производител и държи лицензите за ремонтите на МиГ-овете. Срокът и е 48 месеца, а прогнозната стойност точно 81 294 416 лв.
По-рано тази година военният министър Красимир Каракачанов обяви намерението си да ремонтира всичките 15 МиГ-ове на въоръжение в българските Военновъздушни сили, които имат летателен ресурс до 2029. Каракачанов допусна възможност дори те да се модернизират.
В същото време проектът за купуване на нов изтребител бе блокиран, след като специално създадена парламентарна комисия реши, че е имало нередности при избора на "Грипен" на шведската корпорация "Сааб" за най-добра оферта. Сега процедурата трябва да започне почти отначало.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
С това споразумение за поддръжка "трябва да възстанови летателната годност на самолетите и да осигури не по-малко от 50% остатъчен междуремонтен ресурс на оборудването от комплектацията на самолетите, като под оборудване се разбира агрегати, блокове, възли и детайли от самолета, двигателите РД-33, сер.2, кутии на самолетните агрегати КСА-2 и комплектуващите ги системи и елементи", пише в документите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"След възстановяване на летателната годност на самолетите трябва да се осигури общ годишен нальот – не по-малко от 1450 часа (1000 часа на 12 броя МиГ-29А и 450 часа на 3 броя МиГ-29УБ) срещу фиксирана цена за един летателен час. За изпълнението на посочения общ годишен нальот, Интегрираната логистична поддръжка трябва да осигурява не по-малко от 66,6% от самолетите да бъдат в непрекъсната летателна годност", пише още в документите.
Общата стойност на всички договори, които ще бъдат сключвани към рамковото споразумение в рамките на тези 48 месеца е в размер до 41 000 000 лв. лева без ДДС.
Сумата може да стигне прогнозната стойност от над 81 млн. лв. "при възникнала необходимост и при приет с решение на Министерския съвет на Република България проект за инвестиционен разход", на база на които министерството има право да сключва конкретни договори към рамковото споразумение. За целта "ще бъде сключено допълнително споразумение към рамковото споразумение".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини