Главният прокурор Сотир Цацаров отказа да разкаже какво са си говорили с австралийския посланик за Джок Полфрийман, но уточни, че ако Полфрийман получи паспорт – остава на свобода, но в страната. Запитан на какво основание австралиецът Полфрийман е в центъра за мигранти в Бусманци, Цацаров заяви, че законовото основание не е свързано с правомощията на прокуратурата и че центърът се управлява от дирекция „Миграция“ към МВР. По думите му, основанието Полфрийман да се намира в центъра за настаняване е липсата на валидни документи за самоличност, които са извадени от австралийската страна. „Има изявление, че такива документи са издадени. Физически той не разполага с тях. Това знам аз. Ако тези документи му бъдат предадени, той няма основания да стои в центъра в Бусманци, това е ясно“, заяви главният прокурор. Според него, „ако Полфрийман разполага с документи за самоличност ще може да пребивава свободно извън този център, но не и да напуска страната“. Това е положението към този момент, категоричен е Цацаров.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Той отказа да коментира становището на австралийската държава, че са пресъздадени неточно думите от срещата на правосъдния министър Кирилов с австралийския посланик. „Прессъобщението, което беше публикувано след моята среща с временно изпълняващия длъжността посланик на Австралийския съюз, отразяваше позицията на прокуратурата, а ние не сме твърдели никакви факти, каквито посланикът е изрекъл, за да мога да ги коментирам, а и не е било редно да ги твърдим“, добави Цацаров. Той отказа да съобщи дали при неговата среща с посланика е станало ясно, че документите на Полфрийман са в ръцете на представителя на австралийската страна. По въпроса има ли документи Полфрийман или няма, Цацаров заяви, че не може да предава изявления на посланика и коментира, че това е дипломат с изключително коректно поведение. „Смея да кажа, че за времето на мандата си съм видял доста посланици, видял съм доста лица, които са били меко казано нахални на българска територия. Човекът бе изключително коректен, изключително добре информиран и изключително добросъвестен и в изпълнението на своята мисия, и в защитата на правата на австралийския гражданин, но не е коректно аз да предавам негови изявления“, добави главният прокурор.
За шпионския скандал с русофилите и по-конкретно дали в разследването на прокуратурата има установени данни за нерегламентирани контакти на Корнелия Нинова с ген. Решетников по отношение на издигане на кандидатурата на Румен Радев за президент и изобщо дали има данни за намеса на ген. Решетников в президентските избори, Цацаров заяви: „Има данни за намесата на ген. Решетников в много неща, които са свързани с ориентацията на политическия и не само политическия живот в България. Нито личността на г-жа Нинова, нито личността на президента Радев, нито техни твърдяни контакти с ген. Решетников са послужили като повод за образуване на това досъдебно производство, нито досега в страниците на досъдебното производство има доказателства в тази насока. Тази насока не е насоката, в която се работи“ и обобщи, че към този момент няма такива данни.
Цацаров сподели още, че не е мислил дали би приел да оглави КПКОНПИ, ако му бъде предложено. „Не съм разсъждавал по този въпрос“, каза той.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.