Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боби Михайлов може да прибере 420 хиляди лева след „Дюнигейт”

11 януари 2013, 09:49 часа • 16975 прочитания

И това е най-малката сума. Тъстът на Боби Михайлов, Димитър Петров, ще трябва да вземе 1,1 млн. държавни пари, а проф. Калин Тихолов (УАСГ) – 1,3 млн. лева.

Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче

Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем

Борислав Михайлов ще има да взема около 420 000 лв. от държавата. Шефът на Българския футболен съюз (БФС) 5-а година се опитва да вземе 7 дка от горския фонд в местността Юрта-Балкан над Слънчев бряг, съобщава „Стандарт”.

Бившият национален вратар плаща за нея около 90 000 лв. през 2007 г., което прави по 12,85 лв./кв. м. Съседът му по парцел - зам. ректорът на Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) проф. Калин Тихолов, обаче обяснява, че с всички процедури и такси за близо 6 г. цената днес е набъбнала до 60 лв./кв. м.

Така простата сметка показва, че, ако всички сделки бъдат развалени, а кандидат-купувачите обезщетени, Боби Михайлов трябва да прибере над 420 бона. А проф. Тихолов - около 1,3 млн. лв. за своите 18 дка.

Още: Специализиран екип от армията унищожи мина край София (СНИМКА)

Още: Времето утре - 3 януари 2025 г.

В понеделник земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че хазната трябва да върне 100 млн. лева на инвеститори, които са платили такса за изключване на земи от държавния горски фонд. Толкова ще струва спирането на всички започнали и недовършени процедури с изваждане на терени от горския фонд и свързаните с тях сделки.

И по-малко от 100 млн. може би ще стигнат за обезщетяването на инвеститорите, чиито сделки със земи от горски фонд са стопирани. За да си получат парите обаче, бизнесмените ще трябва да минат първо през съда. Около 75 сделки ще се разгледат от земеделското министерство. Част от тях обаче няма как да се развалят - например, защото става дума за общински проекти или изграждането на ТЕЦ и ВЕЦ. Затова и вероятно част от заложените 100 млн. ще бъдат икономисани.

Не и за сметка на скандалната сделка с 29 дка дюни в несебърската местност Кокала. Експертите изчисляват, че ако Боби Михайлов има да взема 420 бона след близо 6 г. процедури за отчуждаването на 7 дка над Слънчев бряг, то тъстът му Димитър Петров ще прибере над 1,1 млн.

Министерството би трябвало да му възстанови сумите, които е дал за изваждането на дюните от фонда и закупуването на 29-те декара за 580 000 лв. на 27.11.2012 г. Тъстът на Боби Михайлов обаче ще има да дава 4 млн. лв. на "Сле груп", на които продаде дюните 7 пъти по-скъпо само ден по-късно - за 4 млн. Държавата има договор с Петров, така че той ще си прибере сумата за развалената сделка. Фирмата на Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов пък ще трябва да си търси парите в съда.

Още: Студенти от цялата страна зарадваха над 7000 семейства с тайни коледни писма (СНИМКИ)

Още: Знаково лице на NOVA напусна телевизията

Пишман инвеститорите обаче не са единствените недоволни от развръзката на "Дюнигейт".

Проф. Калин Тихолов, шеф на катедра "Интериор и дизайн в архитектурата" в УАСГ, е автор на широко коментираните и спорни устройствени планове на стария град в Несебър, на Слънчев бряг-изток, на Царево и Бургас. Местността Юрта-Балкан е точно на изток от Слънчев бряг, в подножието на култовото заведение "Ханска шатра". "Процедурата по преотреждането започна през 2006 г., когато имаше силен инвестиционен интерес от страна на англичани и руснаци. Идеята беше да се вземе този парцел, да се построи вилно селище, което да се продаде", разказа пред "Стандарт" Тихолов. Архитектът обаче отказва да посочи колко точно е инвестирал в 18-те си декара до морския курорт, но земята реално се е обезценила драстично с около 33%.

Снимка: Архив

Редактор: Пламен Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес