Клип с 16-годишно момче, което удря с пръчка телефона на учителката си, заплашва я и взима дневника на класа, се разпространява във Фейсбук. Видеото е заснето от съучениците на момчето, което учи в пловдивското училище "Паисий Хилендарски".
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Ученикът е сменил повече от 10 училища в Пловдив, с родителите му е разговаряно многократно, предаде Дарик.
От Министерството на образованието и науката излязоха с позиция по случая:
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
"Категорично осъждаме всяка проява и форма на тормоз в училищната общност, която включва учители, ученици и родители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Ние дори многократно сме апелирали родителите и учителите да работят заедно, за да може да се създаде хармонично общество, в което децата да се научат на ценности", заявиха от МОН.
От Регионалното управление на образованието в Пловдив са стартирали процедура по преместване на момчето както в ново училище, така и в учебна форма, различна от дневната.
"Очевидно дневната форма на обучение не работи за това дете и то се изморява. Докладът по преместването му е стартиран два дни преди да се разиграе ситуацията, на която сега сме свидетели.
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Самият ученик е наказан с "изключване" преди месец, заради подобни прояви. Това не е инцидентен случай при него", каза пред Канал 3, Иванка Киркова, шефът на РУО-Пловдив.
"Редно е да кажем, че не можем да обвиняваме само ръководството, педагозите или учителите. Детето има някакъв вид поведенчески проблем, с който трябва да се работи в семейството.
Разбира се, че всички осъждаме тази проява на агресия, но и като общество трябва да се стремим да помогнем за разрешаването на този проблем.
С детето са работили не веднъж психолози и специалисти. Той е изключван неведнъж и аз имам нелеката задача сега пак да намеря ново училище за него", каза още Киркова.