27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста с резолюция 60/7 на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Датата е подбрана, тъй като на този ден през 1945 г. са освободени концлагеристите от лагера в Освиенцим (Аушвиц) в Полша. "Споменът не трябва да умира. Той трябва да напомня дори и на бъдещите поколения. Затова е важно да се намери такъв подход, който да бъде ефективен и в бъдеще. Той трябва да изразява скръбта от страданието и загубата, да бъде посветен на паметта на жертвите и да предотврати всяка опасност от повторна поява." (Роман Херцог – президент на Германия между 1994 и 1999 г. – бел.ред.)
В навечерието на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен припомни, че на 27 януари отбелязваме 76-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Аушвиц-Биркенау“ и отдаваме почит на милионите еврейски жени, мъже и деца, както и на всички други жертви, сред които стотици хиляди роми и синти, убити по време на Холокоста.
„Антисемитизмът предизвика Холокоста, но, уви, не изчезна с освобождаването на нацистките концентрационни лагери. Обезпокоена съм да видя отново засилена омраза към евреите в Европа и извън нея. Обстановката на пандемия подхранва появата на конспиративни теории и дезинформация, често насърчаващи антисемитски послания. Свидетели сме на тревожно разрастване на изопачаването и отричането на Холокоста. Не трябва никога да забравяме. Тъй като възпоменателните места са затворени поради пандемията, a броят на оцелелите намалява, трябва да намерим нови начини да запазим спомена жив. Тъй като в социалните мрежи се разпространяват конспиративни митове, трябва да възпитаваме младото си поколение в нетърпимост спрямо антисемитизма. Тъй като се разпространява дезинформация, органите, социалните платформи и ползвателите трябва да работят заедно, за да гарантират, че историческите факти не се изопачават — онлайн и офлайн. Фактите имат значение. Историята има значение. Решени сме да спечелим тази битка. Европа процъфтява, когато нейната еврейска общност и другите малцинства могат да живеят в мир и хармония. Ето защо по-късно тази година ще представим стратегия за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот в Европа”, добавя фон дер Лайен.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
През 2021 г. ЕК ще представи стратегия за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот за подкрепа на държавите от ЕС и гражданското общество в борбата им срещу антисемитизма. С европейската законодателна рамка се гарантира защита от насилие, дискриминация и прояви на враждебност, мотивирани от антисемитизъм, и се инкриминира отричането и изопачаването на Холокоста в цяла Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Всяка година на този ден Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" организира събитие, с което почита паметта на невинните жертви на нацизма, като приобщава и град Бургас към този акт. Това съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
"От няколко години съчетаваме възпоменанието с кампанията на Световния Еврейски Конгрес "#WEREMEMBER", която призовава хората по целия свят да разпространят посланието никога повече терорът да не се повтаря", казват от "Алеф".
Поради пандемията от COVID-19 тази година възпоменателното събитие ще се проведе онлайн. В него дистанционно ще се включат отличени автори в Националния ученически литературен конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", актьори от младежката театрална трупа "Валери и приятели", бургаски писатели, съмишленици и приятели на Център "Алеф".
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Виртуалната паметна среща ще започне от 14 часа на 27 януари 2021 година. Участието в нея ще бъде осъществено чрез този линк.