Канарчетата от изкуствените породи „Цветни“ и Фигурно-стойкови“ се чувстват най-добре в домашни условия.Техните собственици твърдят, че тези птици не биха могли да живеят и час на свобода, защото не са пригодени за съществуване в природата. Грижат са тях както за истински домашни любимци, въпреки че отглеждат по сто екземпляра. Хобито на Димитър Иванов, Георги Николов, Николай Петров е точно това – да селектират, развъждат и си разменят канарчета.
Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
Още: Туристи всяка година почиват на изгубен континент, без да знаят
„Едно скъпо хоби, което не всеки може да си позволи. С парите, които евентуално можем да получим при продажбата на малките птички в зоомагазините, купуваме храна. Те живеят при стриктно следена температура на въздуха, влажност и прецизно подбрани храна и вода. От това зависи не само здравето им , но и цвета на перата“, казва Димитър от Бургас. Повечето любители на канарчета имат други професии и дори не желаят да афишират хобито си, защото не всички работодатели гледали с добро око на него. Съвсем различно обаче, стоят нещата във фермите за канари, където живеят хиляди малки птички. Това е бизнес и правилата са други, поясняват канаровъдците.
33 са участниците в Националната изложба, която се провежда в Бургас от 1 до 4 ноември. Всички те са обединени от любовта си към птиците и са отделили над 10 години от живота си в грижа за тях. За да се получи красиво поколение се прави подбор на отделните екземпляри, като процесът започва в началото на пролетта. В резултат на селекцията, перата на канарчетата са в различни цветове – оранжево, червено, зелено, черно. Същото важи и за формата – къдрави, качулати и още много видове.
Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
„Нашите птици живеят при по-добри условия от някои хора“, казва Димитър. Така той отговаря на нападките на природозащитници, които отричат живота в клетка. „Понякога семействата ни страдат, защото отделяме по-голямо внимание на канарчетата. За дълги почивки и отсъствие от дома почти не може да се мисли “, обяснява той.
Но любовта си е любов и Димитър разказва историята на едно канарче от Испания. Харесва го от пръв поглед. Следва трудно преминаване през митническата проверка на летището, което става след издаването на много документи и ветеринарни разрешения. И за негово щастие, птицата идва в Бургас.
Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
Канаровъдството е страст, хоби и любов към пернатите, твърдят стопани на малките, шарени птички. „Не бихме отишли на лов за диви животни“ , твърдят мъжете и канят всички да видят 315-те екземпляра, които вече пърхат с криле и чуруликат в Експо център „Флора“ в бургаската морска градина.