Засега още няма готовност за събор на Рожен през 2018-та година. Това стана ясно от запитване на Actualno.com, отправено към Симеон Караколев – председател на фондация "Наследство в бъдещето" и към кмета на Смолян Николай Мелемов.
"Засега работим да го има. Надявам се да сглобим всичко като бюджет“, казва Караколев пред репортер на Actualno.com. Градоначалникът на Смолян Николай Мелемов е по-скоро склонен да се изчака още една година, за да се затъжат хората за него.
"Моето мнение е, че събор на Рожен трябва да има – дали ще е 2018-та или 2019-та година е въпрос, който ще решим. Важно е да съхраним традициите от нашите деди, които ни обединяват, които ни правят достойни българи. Докато съм кмет, събор ще има", подчерта Мелемов.
"Ако общината е финансово затруднена, ще опитаме да го организираме без нейна финансова подкрепа, но Община Смолян винаги ще бъде наш институционален партньор. Има още месец –два. Нека да видим как ще се получат нещата. През месец януари ще знаем дали успяваме да сглобим рамката, дали ще намерим още един-двама спонсори. Не сме взели крайно решение. Вече сме го организирали два пъти, имаме ориентация. Събитието има потенциал и за ежегодно, но като имаме предвид мащабите му, може да е и през година", посочи Симеон Караколев.
Отпреди три години той е наемател на 700 декара частни ливади, на които се провежда съборът в планината.
"Ние с Община Смолян винаги ще бъдем партньори. Събитието може да бъде под егидата на общината. Здраве и живот и при тях може да се променят някои неща, и при нас. На мен тази година ми беше много трудно, говорихме и с кмета, за него годината също не беше лека. Не съм зачеркнал следващата година, има още 1-2 месеца, много неща могат да се пренаредят и за нас, и за Община Смолян. А няма смисъл нещо да го правиш на всяка цена", казва председателят на фондация „Наследство в бъдещето“.
По думите му, това събитие е само в плюс за региона. Той отбеляза, че не робува на тезата за събор точно през 4 години, както е било някога, защото е имало три събора през 4 години, но е имало събор и през пет, и през девет години.
По въпроса за комерсиализацията, Караколев направи сравнение между събора на Жеравна и този на Рожен.
"Проверете в интернет - 25 000 души тази година са били на Жеравна. Обаче с 25 лева вход, 10 лева такса паркинг на ден. И занаятчиите плащат 25 лева, за да внесат изделията си. При нас такива такси няма. Опитвам се да балансирам - да няма плащане на вход, да няма паркинг. В Жеравна не може да влезеш с храна и с питие, на входа не позволяват, има охрана. И това си го пише - нямаш право да внасяш нито храна, нито напитки на територията на събора, нито да снимаш, нито да говориш по мобилния, освен на определено място. Ето това е комерсиализация. Ти си принуден вътре да купуваш и консумираш. А аз кого принуждавам да плаща каквото и да било - цял ден може да бъдеш на събора без да харчиш пари. Може да си занесеш храна, напитки, всичко. Единственото, което съм казал на охраната, е да няма пиянски и наркомански изпълнения. И ходя да го проверявам това", обясни организаторът на Роженския събор.
Според него тези, които твърдят, че съборът на Рожен е комерсиализиран, не правят нищо за този събор без да им се плати.
Финансовото участие на Община Смолян в събора е 40 000 лева – не повече от 10% от общия му бюджет.