На мотото "Назад към корените" ще е подчинен новият 61-ви творчески сезон на фолклорния ансамбъл „Родопа“ в Смолян. Неговият старт бе даден днес (25 август) от главния му художествен ръководител Адриан Петров с чаша шампанско за всички в танцовата зала на Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
„Надяваме се предстоящия 61-ви сезон да е много по-нормален и по-творчески от този, който изпратихме, защото за твореца най-голямата награда е възможността да създава и показва изкуство пред своята публика. Това е онази магия, онзи неповторим миг, заради който всички ние сме се отдали на тази професия - да застанеш пред вперените в теб очи, да преодолееш забързания ритъм на сърцето, онази щипка, която те стяга на гърлото, и да покажеш нещото, което публиката ще оцени, да се опиташ да стигнеш до душата и сърцето на тези, които са дошли да те гледат“, каза Петров.
По думите му Родопската фолклорна област е уникална не само за България, а за целия свят.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Благодарение на фолклора, запазен и предаден от нашите предци, успели чрез него да преодолеят несгодите на времето - тежките години на робството, да оцелеят, пеейки за любов, за най-истинските човешки чувства и, разбира се, за свободата. Сега ние сме длъжни да извървим техния път - да пренесем през годините и да оставим на поколенията това невероятно човешко богатство, създадено в тази планина. Пътят е трънлив, изпълнен с много предизвикателства“, подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Петров подчерта, че досега има разбирането на кмета на Смолян и общинските съветници, че това, което правят, не е тяхна творческа прищявка, а призвание, цел и смисъл.
„Надявам се в диалог, разбиране, взаимно отговорни за това, което се случва, да намерим пътеката, по която да продължим с високо вдигнати глави да отстояваме тези цели“, каза още Адриан Петров.
Той благодари на всеки от ансамбъла за старанието и отговорността, с която застават пред публиката и разнасяли славата на Смолян и Родопите из цяла България.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Дано Господ да е с нас, да ни даде сили и нормални условия на работа, за да създаваме онова изкуство, заради което сме се събрали. На добър час!“, пожела той.
Намерението на творците от ансамбъла е да не гледат „много вторачено в големите сцени и големите успехи“. Смятат да влязат в класните стаи, доколко пандемията ще им позволи, в зависимост от това как ще учат децата, за да ги запознаят с българските фолклорни инструменти, с родопските и другите национални носии, с уникални български хорá, с най-емблематичните български и родопски народни песни.
"Ще се опитаме да бъдем много по-близо до хората не само в залата, където ще очакваме те да платят, за да ни гледат, а както и досега - по площадите на пъстър хоровод, за да могат и хората да се почувстват поласкани, да забравят за малко проблемите си. Ще се опитаме да направим различни по цвят програми, за да отговорим на всеки интерес - по-камерни формати и по-различни като симбиоза. Дали ще е народният заедно с духовият оркестър, дали с по-различни формации, но просто да намерим пътя, по който да помогнем на общината, като съумеем да реализираме повече приходи“, допълни Петров.
Той обобщи, че през последните години успяват да реализират приходи, чрез които да осъществяват своята дейност. Заплатите се осигуряват от общинското ръководство и държавата, но с концертните изяви обезпечават разходите за командировъчни, пътни, хотели, костюми, наем на зали.
„Тъй, че засега гледаме в по-близък хоризонт с идеята да търсим единомишленици, да влезем при децата, да намерим хората, които обичат фолклора. Ако пандемията ни даде възможност, веднага имаме готовност да реализираме нова програма, с която да обогатим репертоара на ансамбъла“, подчерта главният художествен ръководител.
Припомняме, че през октомври миналата година ФА „Родопа“ отпразнува своя 60-годишен юбилей с концерта спектакъл „Събрали са се, събрали“. Събитието беше с продължителност час и половина и се проведе на амфитеатъра на новия център в Смолян. Предишната година пък премина под знака на уникалния спектакъл „Невястата“.
Ансамбълът обединява три формации – народен хор, оркестър и танцов състав, които поднасят на публиката различни и наситени багри от танци, песни и музика.
От основаването си той има над 6000 концерта, а с годините придобива все по-голяма популярност и признание. Неоспорим е приносът му за запазване на фолклорното наследство в планината на Орфей – Родопа.