Фолклорна къща-музей "Гърнатскине конаци" прави 25-годишният родопчанин Филип Синапов. Тя е по архитектурен модел на родната къща на прадядо му Калекан Кехая от село Гърнати, община Неделино, съобщи БТА.
Момчето от Родопите е завършило музикалното училище в Широка Лъка и Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив. Защитил е научна степен в областта на фолклористиката. Той е почетен жител на селото от където са корените му – Гърнати в община Неделино. Преподава в Момчилград, има и школа в Пловдив.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Той възнамерява да изгради музей с музикална школа и работилница по три занаята. Къщата ще обединява всичко, що е фолклор - музика, занаяти традиции, бит и култура.
Идеята на младежа е да възстановява, опазва и показва традиции и обичаи от миналото. За това държи и къщата да е автентична. Тя е в характерния за Родопите стил, като дори покривът ѝ е от тикли.
"Това беше предизвикателство, защото тикли не се намират лесно. С тях се сдобих от старо сечище, а майсторите, които да ги поставят, бяха в по-напреднала възраст и се радвам, че успях да ги убедя", споделя Филип.
Защитил научна степен в областта на фолклористиката, той е възприел създаването на фолклорна къща-музей като кауза в съхраняването на народната памет в Родопите.
"Желанието ми е да обединя уменията си и да ги предавам, защото те се губят. Ето например преди по-малко от три месеца загубих прабаба си, която почина на 93-годишна възраст. Преданията й, историите и отделно тъкачеството ми е изцяло предадено от нея и го нося като дълг, че тези знания трябва да бъдат предавани и на други“, споделя родопчанинът.
Намеренията на Филип са посетителите на къщата-музей да се докосват до цялостния процес на създаване в областта на тъкачеството, терзийството и абаджийството. Затова изградената сграда е само част от проекта му. Около нея ще има плевня, нива, ръжище, харман, пруст и бахчица.
"Именно тук житото ще бъде в нивата, ще се вижда как се ожънва, как се вършее, как се правят снопи, как след това се мели на ръчна мелница, как брашното се пресява и се пече в пещта, защото къщата ще има и едновремешна пещ“, обяснява Филип.
В начинанието си младежът е сам. А за да го осъществи е вложил всичките си спестявания. Теглил е и кредит. Освен трите занаятчийски работилници, фолклорната къща-музей ще включва и експозиция на типичните одаи. Дейностите в нея младежът ще извършва сам, а при необходимост ще разчита на помощта на свои колеги.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
За изграждането на музея младежът досега е изхарчил близо 200 хиляди лева – собствени средства и кредит.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
"Самата къща обединява моите професии – музикален педагог, изпълнител към ФенФолк, пея по сватби, събори, кръщенета, музикален редактор и водещ съм на предаване в радио Кърджали на БНР, занаятчия", каза Филип Синапов пред Нова телевизия.
ОЩЕ: Тъжната съдба на Пангаловата къща в Смолян, градена с надежда и несметно богатство