Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чепеларци искат публично извинение от Мария Капон

15 април 2021, 08:40 часа • 4271 прочитания

„Не искам да отивам в Чепеларе и там да не знаят какво е ваксина, защото никой не е отишъл и хората да умират като мухи и никой да не знае от какво, а всички знаем, че е от КОВИД. Не искам да ходя по селата и там никой никога да не ги е питал искат ли да бъдат ваксинирани. Възрастни хора на 80 - 90 години да стоят затворени. И това са двете теми, по които аз искам да работя“, заяви във вторник, 13 април, в ефира на bTV Мария Капон, която този път е депутат от „Изправи се! Мутри вън!“.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Нека дадем думата на фактите:

Към датата на изказването на г-жа Капон, в което тя твърди, че в Чепеларе не знаят какво е ваксина, личните лекари, действащи на територията на община Чепеларе, са поставили 461 ваксини срещу COVID-19. През 2020 г. населението на община Чепеларе е било 6897 души, по данни на служба ГРАО. От тях пълнолетни – 5993 души. Простата аритметика показва, че към момента срещу COVID-19 са ваксинирани 7,69% от пълнолетното население на община Чепеларе – при средни стойности за страната 8,24% (данните са от сайт statista.com с актуалност 11 април 2021 г.), съобщават от местната администрация.

От месец декември 2020 г. със заповед на министъра на здравеопазването в Чепеларе е разкрит Временен имунизационен пункт, който обслужва цялата община – включително и гости на общината, които са се записали за ваксинация онлайн. Доставени са достатъчно ваксини, заявките се движат с нормално темпо. На личните лекари в Чепеларе РЗИ – Смолян доставя ваксините на място.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Във връзка с изявлението, че хората в Чепеларе „умират като мухи“, официалната статистика на РЗИ Смолян подава данни за 21 смъртни случая от COVID-19 от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.).

По данни от служба ГРАО, изведени на база издадени смъртни актове в общината, в годината преди обявяването на пандемията – 2019 г. – са починали 98 души, а през 2020 година – 109 души. Стойностите са в рамките на обичайното, твърдят експертите от ГРАО към Община Чепеларе, което се потвърждава и от информацията на РЗИ – Смолян, според която жертвите на COVID-19 в община Чепеларе са 21 от началото на епидемията досега.

Във връзка с твърденията, че никой не знае от какво умират хората, че никой не ги е питал искат ли ваксина и че „хора на 80 – 90 години стоят затворени“:

Община Чепеларе беше първата община, в която със заповед на кмета беше наложен вечерен час във връзка с извънредното положение и предприетите мерки за възпрепятстване разпространението на COVID-19. Това се случи на 16 март 2020 година – тоест на първия работен ден след обявяването на извънредно положение на територията на Република България.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

От 16 март 2020 г. до 15 май община Чепеларе действаше създаден за противодействие на епидемията Кризисен щаб, който се събираше на регулярни срещи всяка седмица.

РЗИ – Смолян своевременно подава информация за всеки пациент, починал от COVID-19.

През март 2020 г. във връзка с епидемията Община Чепеларе организира нова социална услуга в помощ на възрастни, трудноподвижни и самотно живеещи хора на територията на община Чепеларе, както и на лица, поставени под карантина на територията на общината. В рамките на услугата Общинската управа откри телефонна линия, на която гражданите могат да получават информация и да заявят доставка на храни и лекарства. Освен за информация и поръчки, гражданите могат да ползват посочените номера и за подаване на сигнали относно евентуални нарушения на въведените извънредни мерки.

На 17.03.2021 г. започна и раздаването на топъл обяд по проект „Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19 в Община Чепеларе“ по Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане, финансирана от Фонд за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица. В обхвата на програмата, която ще продължи до 27.07.2021 г., попадат 328 лица предимно сред най-възрастните жители на общината.

Храната се раздавана на пунктове в гр. Чепеларе, с. Богутево, с. Острица, с. Забърдо, с. Хвойна, с. Павелско, с. Малево и с. Орехово, като „стоящите затворени“ възрастни хора си я взимат лично, а при невъзможност я получават в домовете си.

В срока на извънредното положение Община Чепеларе водеше постоянна информационна кампания, разпространявайки онлайн и на хартиен носител всяка изпратена от РЗИ – Смолян и Министерство на здравеопазването информация, касаеща пандемията от COVID-19 и епидемичната обстановка в България. Освен това гражданите на община Чепеларе разполагат с нормален за страната достъп до всеки информационен канал, характерен за 21 век – печатни, ефирни и онлайн-медии.

Ние живеем в планината, но не по дърветата“, коментират чепеларци изказването на Капон, която също е с чепеларски корени, и се чудят дали пък причина за тези злепоставящи твърдения не е фактът, че коалицията, в чийто състав е Мария Капон, на изборите на 4 април получи само 177 гласа от Чепеларе. Но, каквито и да са мотивите ѝ, гражданите на Чепеларе смятат, че е редно депутатът да поднесе публично извинение за думите си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес