Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви широки ограничения за две популярни китайски социални медии, TikTok и WeChat, което е рязка ескалация в конфронтацията му с Китай и тя вероятно ще доведе до ответни действия. За това предупреждава американското издание The New York Times, цитирано от агенция "Фокус".
Още: "Отдадох сърцето и душата си на американската нация": Какво още пише в прощалното писмо на Байдън?
Двете изпълнителни заповеди, публикувани четвъртък и влизащи в сила след 45 дни, забраняват всякакви транзакции с WeChat или TikTok от физически или юридически лица. По същество се утвърждава срока от 45 дни, който Тръмп по-рано даде на компанията Microsoft, за да закупи американския дял на TikTok в САЩ. В случай, че сделка не се осъществи, TikTok вероятно ще бъде забранен в САЩ, както обеща Тръмп по-рано.
Напрежението между САЩ и Китай вече ескалира до нива, които не са наблюдавани от десетилетия поради разривите в геополитиката, технологиите и търговията. През последните месеци служителите на администрацията на Тръмп осъдиха действията на Китай в Хонконг, териториалните претенции на Пекин в Южнокитайско море и усилията му да създаде глобални технологични компании.
В съобщението, с което се обявява указа, Тръмп обвини WeChat, разработен от компанията Tencent, и TikTok на ByteDance, в предоставянето на канал за Китайската комунистическа партия (ККП) за получаване на лична информация на американски граждани, следене на китайските граждани в чужбина и провеждане на кампании за дезинформация в полза на интересите на Пекин.
Още: Кой причини пожарите в Лос Анджелис? Мел Гибсън и Антонио Бандерас в задочен спор (ВИДЕО)
„Разпространението в САЩ на мобилни приложения, разработени и притежавани от компании в Китайската народна република, продължава да заплашва националната сигурност, външната политика и икономиката на САЩ“, отбелязва президентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
WeChat се използва широко в целия свят, по-специално от хора с китайски произход, които сърфират в приложението, за да общуват с приятели, да четат новини и да извършват бизнес сделки. Подобна забрана може ефективно да прекъсне голяма част от неформалната комуникация между хората в Китай и САЩ.
TikTok вече води преговори с поне три американски компании, включително Microsoft, относно потенциално придобиване на дела на приложението в САЩ. Миналата седмица Microsoft заяви, че планира да продължи преговорите за закупуване на услугата на TikTok в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия и ще приключи преговорите до 15 септември.
Заплахата от пряка забрана за транзакции е сериозен удар за ByteDance. Считана за „фабриката за приложения“ на Китай, ByteDance е разработчик на повече от 20 популярни платформи, най-известна от които е TikTok.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Използван от повече от 800 млн. души в световен мащаб, TikTok стана популярен заради своите кратки, закачливи видеоклипове, които бързо се разпространяват по каналите на социалните медии.
За мнозина в Китай забраната на WeChat ще бъде по-голям проблем. TikTok не функционира в Китай, където ByteDance вместо това предлага еквивалентна услуга, наречена Douyin.
WeChat, от друга страна, прескача системата от интернет филтри в Пекин и свързва общности в Китай и извън него. Студентите и живеещите в чужбина, използват приложението, за да поддържат връзка със семействата си, а инвеститорите го ползват за посреднически сделки. В Китай има малко алтернативи на WeChat, тъй като повечето други международни приложения за съобщения са блокирани.
Пекин на свой ред в петък обвини Вашингтон в "произволна политическа манипулация", а TikTok заплаши, че ще повдигне съдебни дела в американските съдилища срещу решението на президента Доналд Тръмп.