През последните десет години разговорите за опасностите от мобилните телефони станаха ежедневие. Противоречието не стихна нито за минута и с появата на смартфоните прозвуча още по-силно и по-буйно.
Още: Новини около българския суперкомпютър (СНИМКИ)
Мобилната комуникация не е обвинена в нищо
Тя се свежда главно до: увеличаване броя на раковите заболявания, повишаване на агресивност между хората, отслабването на паметта и т.н.
Дали това е вярно? Защо телефонът е опасен и каква вреда може да причини на тялото? В какво е обвинявана мобилната комуникация? На тези и още много въпроси, потърсихме отговорът сега:
Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца
Смята се, че смартфонът, както всеки съвременен телефон, е източник на електромагнитно излъчване. Дългосрочното излагане на него, провокира развитието на злокачествени тумори. Привържениците на тази теория вярват, че като приближаваме устройството по-близо до тялото, ние допринасяме за нарушаване на мозъчната дейност, намаляване на когнитивните функции и развитие на сърдечно-съдови заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Според някои експерти лъчението от мобилни устройства води до генни мутации. Всички тези митове възникват, когато няма достатъчно статистически данни, защото смартфоните навлизат в живота ни не много отдавна.
Какво мисли науката днес
Учените са стигнали до извода, че радиоизлъчването на нашите джаджи е ниско. Те твърдят, че такова не се различава съществено от телевизионните и радиосигналите. Невъзможно е да се получи увреждане на ДНК по този начин.
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Изследователи от Швейцарския институт за обществено здраве стигнали до извода, че няма надеждни данни за ефекта на телефоните, върху появата на тумори. През последното десетилетие не се наблюдава скок на рака на мозъка, което би трябвало да се случи в случай на силно отрицателно въздействие на радиоактивното лъчение.
В такъв случай се стига до заключението, че вредата от мобилните телефони е мит?
Но нека не избързваме със заключенията!
Изследвания на учени от много страни доказаха, че смартфоните оказват влияние върху паметта на тийнейджърите. И най-лошото е за тези, които са свикнали да държат телефона до дясното си ухо. Това вероятно е така, защото дясното полукълбо е отговорно за фигуративната памет. Когнитивните тестове не показват значително увреждане, но изследователите смятат, че е необходимо допълнително наблюдение.
Това, което причинява най-оживеното безпокойство на експертите, е зависимостта от смартфоните.
Тя засяга психичното здраве и социалните взаимодействия. По този начин мобилната комуникация не причинява очевидна вреда, особено ако я използвате за разумен период от време.
Как да се предпазите
Ако все още се страхувате за здравето си, следвайте тези правила:
Купете модела с най-ниска мощност; Не носете устройството близо до тялото; Говорете накратко; Дръжте джаджата на разстояние 3 см от ухото си; приближете устройството до ухото си само след като абонатът отговори; Не оставяйте смартфона си в леглото, особено под или около възглавница; Купете си хендсфри или слушалки. Използвайки тези прости съвети и може да спите спокойно, не ви грози опасност.