Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неочакваните вреди от технологиите

15 март 2021, 12:02 часа • 1736 прочитания

Клиниката по дентална медицина на Морис и Габриела Голдслегер от университета в Тел Авив проведе ново проучване, в което се твърди, че многото време, прекарано в социалните медии или в общуване чрез мобилни телефони, води до повишен шанс за появата на болка в челюстта и мускулите на устата, скърцане със зъби, проблеми със съня, умора и сънливост, предаде БГНЕС.

В проучването са взели участие около 600 души - предимно потребители на смартфони и интернет и група хора, които използват телефон без интернет връзка.

Участниците са изследвани за нивата на стрес и напрежение през деня, склонността към събуждане през нощта, нуждата от непрекъснат достъп до мобилния телефон, скърцането със зъби и болки в челюстта.

Изводите на учените са, че 54% от потребителите на смартфони се събуждат често посред нощ, в сравнение с 20% от групата на ултра-ортодоксалните евреи.

Освен това половината от светските респонденти (50%) изпитват умерено до високо ниво на стрес, свързано с мобилния телефон, в сравнение с едва 22% сред представителите на другата група.

Д-р Песия Фридман-Рубин и проф. Илана Ели, които помогнаха за провеждането на проучването, обясниха, че „В днешно време хората живеят с чувство за СПН (страх от пропускане на нещо) и затова искат да бъдат постоянно он-лайн, за да знаят “какво е новото" във всеки момент. Тази нужда естествено създава нарастваща зависимост от мобилните телефони, което води до чувство на стрес и безпокойство. „Някой може да напише нещо в социалните медии, а аз ще го пропусна и няма да бъда в течение“, е тревожната мисъл, която предизвиква стреса.

Други изследвания също потвърждават, че „пандемията с проблеми, свързани с психичното здраве като депресия, злоупотреба с различни вещества, посттравматичен стрес и дори самоубийства“ са сред страничните ефекти на пандемията на коронавируса.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес