Държавата с план срещу кибератаките, бизнесът нехае за рисковете

07 ноември 2017, 14:35 часа • 4527 | прочитания

Броят на киберпрестъпленията у нас се увеличава, а държавата увери, че има планове за действие при кибератаки, макар информацията колко са атаките срещу сайтове на държавни институции да се оказа тайна. Междувременно 24% от всички икономически престъпления срещу бизнеса в България са следствие на злонамерени действия в мрежата.

Още: Всички модели iPhone 16 се предлагат с адаптер за зареждане и застраховка до края на годината в Yettel

Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца

Това стана ясно по време на пресконференция на хостинг компанията ICN.bg, на която бяха представени данни за най-популярните онлайн заплахи, предаде репортер на Actualno.com.

Сред най-разпространените атаки в мрежата е т. нар. DDoS (Distributed Denial of Service), целящи спирането на достъпа до онлайн услуги чрез претоварване на сървъра, използването на фишинг мейли и сайтове, както и пробивите на слаби пароли за достъп до информация.

Според статистиката 37% от компаниите у нас нямат план за действие при кибератака, 14% нямат намерение да имплементират защити срещу такава уязвимост, а 21% дори не знаят за съществуването на подобни практики.

Още: Webit 2025: Как иновациите в Web3 и Изкуственият Интелект променят бъдещето на основните индустрии и бизнеса

Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив

​Съгласно данни от проучването, най-честите мишени на кибератаки стават IT услуги като Cloud и SaaS (58%), следвани от финансовия сектор с 28%. В същото време 6% от кибератаките отиват към онлайн медии, 4% към електронна търговия и 4% към телекомуникации и други.

75% от заплахите са насочени към уеб приложения. 74% от потребителите в мрежата биват атакувани неколкократно, а 19% са били атакувани над 10 пъти през първото тримесечие на 2017 г.

Кой е уязвим в мрежата?

Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025

Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита

"Като най-актуални в българското интернет пространство са финансовите престъпления на целия бизнес", заяви комисар Явор Колев, началник на отдел "Трансгранична организирана престъпност" към ГДБОП.

По думите му всяка една компания може да стане жертва на киберпрестъпление. Много от компаниите през последната година са станали жертва чрез кражба на мейли и кореспонденция. Явор Колев поясни, че фирми от топ 100 на българския бизнес са били ударени от страна на кибератаки.

Стана ясно, че престъпниците в мрежата насочват интереса си към онлайн банкирането. Продължават и сексуалните престъпления срещу деца и възрастни чрез профили в социалните мрежи.

Онлайн сигурността на държавните институции

На въпрос на Actualno.com защитени ли са базите данни на държавните институции от киберпрестъпления, Колев припомни, без да влиза в подробности, че миналата година страната ни е била сериозен обект на атаки, като посочи, че източникът им е бил донякъде известен. По думите му правителството е взело много сериозни мерки и на последните избори (парламентарния вот от 26 март 2017 г.- бел. ред.) е нямало отчетени кибератаки към сайтове на държавните институции. Комисар Колев подчерта, че страната ни има планове за действие при такъв тип атаки.

Относно това дали България е защитена от киберпрестъпления по време на председателството ни на ЕС, Явор Колев коментира, че се предприемат сериозни мерки и увери, че всичко, което е необходимо, ще бъде направено.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес