Акционерите в Twitter гласуваха за одобряване на сделката с Илон Мъск, който преди време предложи закупуване на компанията за 44 млрд. долара, но след това се отметна.
Решението беше взето в кратък конферентен разговор с инвеститорите от централата на компанията в Сан Франциско. Това означава, че сега Twitter ще се опита да принуди по съдебен път Мъск да купи компанията.
Срещата се проведе след взривоопасни показания на бившия ръководител на отдела за сигурност на Twitter Питър Затко пред Сената на САЩ.
През април Twitter се съгласи да продаде компанията на най-богатия човек в света. Сделката обаче се провали, след като основателят на SpaceX и Tesla заяви, че е бил подведен от социалната мрежа относно броя на спам- и бот-акаунтите в платформата. През май той заяви, че вече не желае да закупи компанията, но Twitter твърди, че Мъск не може да се откаже от сделката.
От платформата твърдят, че по-малко от 5% от нейните дневни активни потребители, от които може да се печели - тези, които могат да гледат реклами - са ботове. Мъск твърди, че броят им може да е многократно по-висок.
Понастоящем Twitter се оценява на 32 млрд. долара, което е значително под офертата на най-богатия човек за 44 млрд.
Гласуването на акционерите можеше да означава край на съдебното преследване на Twitter, но акционерите вече дадоха на компанията зелена светлина да действа срещу Мъск в съда. Акционерите и изпълнителният директор на SpaceX ще се срещнат пред щатски съд в Делауеър през октомври. По време на изслушването съдията ще реши дали Мъск трябва да купи компанията или не.
Непосредствено преди решението на акционерите вътрешният информатор Питър Затко беше във Вашингтон и свидетелстваше пред Сенатската комисия по правосъдие за предполагаеми пропуски в сигурността. Той заяви пред американските законодатели, че фирмата "заблуждава обществеността" относно сигурността на платформата.
Бившият ръководител на отдела за сигурност на компанията заяви, че Twitter е "с десетилетие по-назад" от стандартите за сигурност. От компанията твърдят, че Затко е бил уволнен от работа и че твърденията му са неточни. Затко и преди е подкрепял твърдението на Илон Мъск, че в платформата има повече спам и фалшиви акаунти, отколкото тя е признала - макар че във вторник той не даде подробности по този въпрос.
Миналата седмица съдия заяви, че на адвокатите на Мъск ще бъде позволено да използват показанията на информатора на Twitter в съда. Те до голяма степен са фокусирани върху въпроси, свързани с националната сигурност, и официално нямат общо с опита на Мъск да се откаже от сделката за закупуване на компанията.