Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сблъсък между традиционото и дигиталното обучение

14 септември 2017, 16:49 часа • 31353 прочитания

Преподавателската професия е единствената която, създава други професии. Затова преподавателите и учителите винаги трябва да са „на гребена на вълната“.

Още: За маските в училище: предпазват ли учениците от COVID?

Още: COVID-19: Кога цяло училище ще бъде поставено под карантина?

Нужно е да ползват иновационни образователни технологии, съобразени с дигитализацията на съвременния свят. До този общ извод достигнаха преподаватели и ученици от Математическата гимназия в Пловдив и представители на виртуалното училище „Daskal.EU“.

Разделени в два отбора, те представиха умения в едночасов сблъсък по знания. Състезанието започна с малко ретроспекция, в която бе разказано как постепенно учебните и практически предмети и пособия изчезват от бюрото и върху него остава само компютърът. Целта на надпреварата бе да се покаже как изглежда и какво се научава в реалното училище и по какъв начин придобиват знания учениците във виртуална обстановка. Чрез демонстрацията си участниците в сблъсъка доказаха, че учителят вече не е единственият проводник на познанието към подрастващите.

По време на образователното състезание се поставиха въпроси от сферата на математиката, музиката, историята, спорта, поезията, изобразителното искуство и други. В коя област не се връчва Нобелова награда?, Колко симфонии е написал Бетовен?, Чие дело е скулптората “Мислителят“? Кой е най-скъпо струващият футболист в света? Това бяха част от питанията към двата тима, които имаха на разположение по 10 секунди, за да отговорят.

Още: Как ще реагират училищата в случай на коронавирус - отговорите на Таня Михайлова

Още: Как да превърнем връщането в училище в лесно и забавно начинание

Във втория кръг на играта отборите зададоха по три въпроса на своя противник. Превес в точкуването със 17 точки в крайното класиране постигнаха домакините от пловдивската Математическа гимназия. За положените усилия и за показаните знания те получиха символични награди. По време на състезанието се дискутираха и теми, засягащи дистанционното и традиционото обучение – кое е по-рационално и трябва ли децата да се обучават чрез виртуални класни стаи. Изразиха се мнения за вида на „Учебника на бъдещето“.

Според участниците в надпреварата по знания, той трябва да бъде индивидуален за всеки, електронен и с добавена реалност. С единодушие членовете на отборите приеха извода в края на надпреварата. А именно, че е наложително да се направи преосмисляне в обучението в дигиталната сфера и да се смени образователната парадигма, защото обучаваните не искат да учат по старо му, а обучаващите не бива да продължават да преподават по досегашния начин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес