Освен по медицински причини - конкретни заболявания, деца ще могат да преминават от присъствено към електронно образование и при желание на родителя. Като причина може да бъде страх от това детето да контактува с други ученици по време на учебната година. Оказва се, че срокът за това обучение може да бъде над 30 дни. Това стана ясно от участието на зам.- министърът на образованието Таня Михайлова в БНТ.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Заради настояването на родители тази възможност влезе в с промените в Закона за училищното образование. Там беше решено ученик да има правото да се обучава дистанционно повече от 30 дни.
Условията за това: риск за здравето и живота на ученика, риск за член на семейството му както и по искане на семейството и с разрешение на Регионалното управление по образованието.
Тези деца ще се обучават чрез виртуална класна стая като ще се изградят училища- центрове на дистанционно обучение. Там ще се създадат временни класове.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
"Във връзка с пандемията я има възможността за повече от 30 дни ученици, които съответно родителите им заявят желание или те самите да се включат в такова обучение, но условията са няколко - на първо място по здравословни причини - на детето и към членове на семейството, с които живее. Или при ученици с притеснения и страхове да бъдат заедно с други в класната стая. Това е безусловно, разрешава се от самия директор", каза зам.-министърът на образованието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Дава се възможност и на тази група родители, съответно ученици, да заявят своето желание, но тук вече имаме разрешителен режим, който ще минава и през Регионалното управление на образованието, за да може да се прецени дали има тези условия, дали наистина се налага, дали ученикът има отношение и към образованието, защото ние трябва да сме максимално обективни, за да разрешаваме такава възможност, обясни още тя.
Личните лекари не са тези, които освобождават учениците, подчерта зам.-министърът. Но при отсъствие и в онлайн обучение родителите трябва да уведомяват лекарите.
Таня Михайлова уточни, че възрастова граница за преминаване към електронна форма на обучение няма, заради пандемията.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
"Това е дневна форма на обучение, но просто разликата е, че в електронна среда, от разстояние, в този случай учениците няма да променят формата си на обучение, те ще се водят ученици на училището, на този клас", обясни тя.
Родителите вече могат да подават заявления в свободна форма към Регионалните здравни инспекции при подобно желание. Началниците на регионалните управления и самите директори са информирани, че всички родители, които заявяват своите намерения, трябва да бъдат съответно приети тези заявления, да се обработят, за да може и самото училище да знае, защото трябва едно технологично време, каза Михайлова.
"И днес могат да подават тези заявления, на този етап заявлението е в свободна форма, те просто само трябва да заявят своето намерение", каза Михайлова.
Обаче: Ако по някаква причина, ученикът не се включва в учебния процес - той ще трябва да се върне към присъствената форма на обучение.