Една присъствена година – за това работим, няма да затваряме училища и детски градини в средата на октомври, започна зам.-министър Таня Михайлова своите разяснения пред bTV.Тя обясни как трябва да реагира всеки родител, ученик и даде ясна картина на разпоредбите към училищата в случай на заразен с коронавирус - ученик или учител.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
"За да предотвратим такива случаи (обучение в електронна среда - бел.ред.), трябва всички да сме много отговорни. Към родителите на учениците, на малките деца: Щом има някакви симптоми не се чувстваш добре, лека температура, това означава, че детето, ученикът трябва да остане вкъщи. Не е нужно да отиде в училище. Може да не е вирус, а временно неразположение. Но в детските градини и училищата не бива да отиват болни деца или деца със симптоми.", подчерта Михайлова.
Правилата са общи - важат за детска градина и ясла и за училище. Има т.нар. "здравен протокол" за действие , ето какъв е той:
Как ще се чувствате, ако сте изкарали COVID-19 - ново проучване буди тревога
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Ако се налага отсъствие на дете – родителите се свързват с класния ръководител, директора – обясняват и в зависимост каква е причината училището може да предостави два вида възможности за детето – да му предостави възможност да наблюдава уроците или да му изпрати материали. Това са два вида обучение от разстояние в електронна среда – синхронизация по време в реално време, от друга страна – може да се изпраща запис на урока или несинхронно обучение, обясни министърът. И разясни още: "Алтернативата на присъственото обучение в много от училищата е обучение от разстояние в електронна среда. За това обаче трябва да има техническа обезпеченост."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Ако има заразен с коронавирус ученик се задейства здравен протокол - цялата паралелка влиза под карантина. Някои паралелки няма да излизат в карантина, защото са нямали достатъчно дълго контакт със заразения.
Ако има учител, болен от коронавирус. Една от препоръките е учителите да са така разпределени по часове – че да има проследимост – но това не е винаги възможност. Също така зависи колко време е бил контакта с учениците, защото те по протокол трябва да са с маски и шлемове. Те нямат толкова близък контакт с учениците, както учениците по между си. Затова планираме да се направят тестове и в зависимост от ситуацията – едни паралелки ще бъдат под карантина, а други – може и да не бъдат. Самият учител знае колко време е присъствал. Разписани са повече от 15 мин контакт и проследяване 2 дни от установяването. Всички на първа линия се изследват – пример в учителската стая. Ако всичко е наред, продължават да работят, обясни подробно Михайлова.
Излизането на паралелка в електронна среда ще се води от същите учители, а заместващите започват от там, докъдето са стигнали уроците. Този механизъм е отработен, материал няма да се губи.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Д-р Симидчиев предупреждава: Училищата ще са разпространител на COVID-19
Има ли достатъчно учители: Даваме възможност дори и на студентите по педагогика – не само финален курс, а и в трети курс да заявят желание и да се включат в класната стая.
Без топла вода в момента са малко над 50 училища , но се работи по тези случаи. В някои места има техническа невъзможност.
Работна група към МОН и МЗ заседава постоянно, за да съобрази този протокол с новите казуси и да изяснява конкретни ситуации. Идеята е да се уеднаквят действията в подобни случаи и да има ясни разписания.
Всеки учител, който полага допълнителен труд ще бъде възнаграден. Оделно от 1 януари заплатите на учителите ще бъдат и увеличени, подчерта Михайлова.
"Да трудно е, но мисля, че нашите деца са отговорни. Вярвам на децата и колегите.", завърши тя.
Образователният министър: Ще има болни учители и ученици, но не очакваме бум