В края на миналата седмица получихме критерии от МОН, според които бихме могли да оценим риска от разпространение на коронавирус за дадено училище. "Вземайки предвид всички стойности на основни епидемиологични показатели, дадено училище може да премине от присъствена в дистанционна форма на обучение, когато отсъстващите ученици са повече от 15% в цялото училище". Това каза доц. д-р Лили Маринова, завеждаща отдел "Имунопрофилактика и контрол на инфекциите" към РЗИ-София пред Bulgaria ON AIR.
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Д-р Маринова каза, че на дистанционно обучение може да премине цяла паралелка, ако отсъстват 20% или повече от учениците в нея.
Отсъствието обаче трябва да бъде по причина "наличие на симптоми на остро респираторно заболяване".
Предложение: 15 дни извинени отсъствия само с бележка от родител
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
"Ако децата в предишния ден са яли развалена храна в училищния стол и имат неразположение, и това са 15% и повече, това не е причина учениците от тази паралелка или училището да премине в дистанционна форма на обучение заради COVID-19", конкретизира експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още едно дете е прието в болница в София с менингокова инфекция
Всички контактни лица на ученика се карантинират, а сред тях спадат и съучениците му. Д-р Маринова отбеляза, че малките деца могат да бъдат преносители на заразата и това крие риск за възрастните хора. По тази причина се налага карантина, за да не бъде разпространена заразата.