В Русе се проведе среща по проблемите на сивата икономика, организирана от КНСБ и браншовите организации. България продължава да е сред водещите страни в ЕС в негативната класация на работещи без трудов договор. Това води до милиарди левове загуби към държавния бюджет. Експерти от КНСБ са изчислили, че преки загуби от липсата на трудов договор търпи и всеки един, упражняващ дейност в сивата икономика. С трудов договор работник, който е съкратен ще си получи заплатата, ще се регистрира в бюрото по труда като безработен и ще получава обезщетение. Ако обаче не работи по трудов договор, това няма да се случи.
Още: Кметът на Русе и президентът на БФС обсъдиха развитието на футбола в региона
Още: Кметът на Русе и главният мюфтия: Диалогът между общностите е ключът към единството
Над 1 млрд. лв. са загубите за държавата от дейността на нелегалните автосервизи у нас. Контролните органи заявяват, че не срещат съдействие в работата си както от работодателите, така и от работниците, чиито интереси защитават.
Емил Цветков от Русе е собственик на автосервиз с 15 работници и внася годишно над 400 000 лв. за данъци и осигуровки. Сивият сектор в бранша е между 70 и 80% и ощетява значително бюджета.
„За никого не е тайна, че в нерегламентираните сервизи по гаражи, по дворове, по села работят много хора, при условия, неотговарящи на никакви изисквания. Това означава загуба за Русенска област от пари, които не са не постъпили в бюджета, около 30-40 млн. лв. Винаги, когато сме поставяли този въпрос пред държавните институции, отговорът е бил – ние нямаме право да ги проверяваме, защото никъде не са регистрирани. Е, има ли друга държава, в която държавата ще ви отговори по този начин?“, каза Цветков.
Още: Кметът на Русе откри обновената сграда на детска ясла
Още: Ето кое е най-четящото дете в Русенската библиотека за 2024 г.
Малки са разликите и в строителството, където работниците често нямат трудови договори. Там са наложени най-много санкции от Инспекцията по труда в Русе. От 19 случая на липса на трудови договори, документирани от началото на годината, 11 са в строителния бранш.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задигнаха пратки за близо 50 000 лв. от куриер в Русенско
Още: Община Русе няма да допусне струпване на тежкотоварни автомобили на нерегламентирани места
„Все още се намират и малки бригади, които са регистрирани като строителна група. Явяват се като подизпълнител на дадени обекти, наемат работници, които нямат необходимата квалификация, и ги използват за общ труд. Това позволява да има такива заплащания, които не са обвързани с работната заплата, с осигурителните доходи, които трябва да се внесат за съответно положения труд и получените възнаграждения“, сподели Христина Димова от строителния синдикат в Русе.
Работодателите използват всякакви вратички в закона, за да се спасят от санкциите, като бързо продават ръководената фирма.
„Това е проблем от години – лесната смяна на имената на фирмите, на адресите. Имали сме случаи, в които, докато тече проверката, това нещо се извършва. Очаквам работодателя да връча акта за нарушение, той се явява и казва – аз вече съм продал фирмата“, тревожно обобщава Светлана Лазарова от Инспекцията по труда в Русе. КНСБ започват активна кампания за борба със сивата икономика, включващо и мобилно приложени за анонимно подаване на сигнали.
Още: Кметът на Русе за тир-паркинга на "Дунав мост": Камион не е спиран и не е каран да плаща
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе