Православната църква на 6 декември почита паметта на Св. Николай Мирликийски Чудотворец. Празникът е наричан още от народа Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците и рибарите, морските специалисти (капитани, инженери, докери, боцмани и др.), банките и банкерите.
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
През целия си живот Св. Николай помага на страдащите, защитавал невинните, укрепва слабите със словото на истината и вярата.
Култът към Св. Николай – като покровител на моряците и рибарите, прониква рано по българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от него. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
На празничната трапеза е задължително да се поднася специално ястие – рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Пълнен никулденски ШАРАН за празника
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Уникално вкусен рибник за Никулден - по стара българска рецепта
Необходимите продукти
- риба - 1 шаран, около 2 кг
- лук - 2 глави ;
- гъби - 10 броя
- ориз - 2 - 3 супени лъжици
- стафиди - 2 супени лъжици
- олио
- магданоз
- лимони - сок
- черен пипер
- сол
За тестото
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
- брашно - около 2 чаени чаши
- яйца - 1 бр.
- олио - 2 супени лъжици
- оцет - 1 чаена лъжица
- сол - 1 кафена лъжица без връх
- вода - около 1/2 чаена чаша хладка
Начин на приготвяне
Шаранът се почиства и измива хубаво. След като е почистен, се посолява отвън и отвътре със сол, също го поръсвате от вън и вътре с малко черен пипер и лимонов сок. Шаранът се оставя настрани. Лукът се нарязва на дребно. След което лукът се задушава в малко олио. През това време се режат гъбите отново на дребно. След като лукът придобие златист цвят, към него се прибавят и гъбите.
Отново се задушава. Добавя се и оризът. Пържи се за малко , след което се прибавят 6 - 7 супени лъжици топла вода. Оризът трябва да поеме течността . След като поеме течността се прибавят и стафидите. Плънката се подправя с малко черен пипер и нарязания на дребно магданоз.
Разбърква се хубаво и се сваля от котлона. С готовата плънка се пълни шарана.
Печено филе от ШАРАН: Перфектно за Никулден
Приготвяне на тестото за шарана.
Брашното се пресява. В него се прави кладенче и се чупи яйцето. Прибавят се олиото, оцета и солта. Може да сложите и по-малко сол. След което се прибавя постепенно и водата.
Замесва се тесто. Готовото тесто се разточва на кора.
С тестото се завива шарана, като краищата на тестото остават под рибата. Пълнения шаран се поставя в тава на хартия за печене.
Никулденският рибник се пече на предварително загрята фурна на 180 градуса, за около час. Коричката на шарана трябва да се зачерви. След като е готов се вади от фурната поръсва се с вода и се завива за няколко минути.