Лютеницата е един от най-обичаните продукти в българската кухня. Тя може да бъде сервирана като предястие, гарнитура или просто намазана върху пресен хляб. Но традиционната рецепта за лютеница обикновено изисква време и усилия. Ако искате да приготвите вкусна лютеница без да прекарвате часове в кухнята, тази бърза рецепта е точно за вас. Тази лютеница се приготвя лесно и за кратко време, без да се губи от автентичния вкус. Нека разгледаме как да направим най-бързата и вкусна домашна лютеница!
Необходими продукти
За да приготвите тази бърза лютеница, ще ви трябват следните съставки:
- Чушки - 3 кг
- Домати - 2 кг
- Патладжани - 1 кг
- Моркови - 700 г
- Лук - 2-3 глави
- Захар - 2/3 ч.ч.
- Оцет - 1/2 ч.ч.
- Червено вино - 1/3 ч.ч.
- Сол - 3 с.л.
- Олио - 1/4 ч.ч.
- Чесън - 1 глава
- Магданоз - 1-2 връзки
- Черен пипер на вкус
Защо хитрите домакини добавят лъжичка сода в лютеницата?
Подготовка на зеленчуците
Започнете с подготовката на патладжаните, като ги обелите и нарежете на кубчета. Посолете ги и ги оставете да се отцедят, за да премахнете горчивината им. Докато патладжаните се отцеждат, нарежете чушките, доматите, морковите и лука на едри парчета. За да намалите излишната вода от доматите, леко ги посолете и ги оставете върху наклонена повърхност за няколко минути. Това ще помогне лютеницата да се сгъсти по-бързо и да има по-наситен вкус.
Печене на лютеницата
След като всички зеленчуци са подготвени, сложете ги в голяма и дълбока тава. Добавете солта, захарта, оцета, червеното вино и олиото. Разбъркайте добре, за да се разпределят равномерно подправките и течностите. Покрийте тавата с алуминиево фолио, но не я затваряйте плътно – целта е да позволите на парата да излиза, докато зеленчуците се пекат на максимална температура във фурната. Оставете ги да се пекат, докато водата се изпари и зеленчуците останат само на мазнина. Това ще придаде на лютеницата богат и концентриран вкус.
Финални стъпки и пасиране
След като зеленчуците са омекнали и течността се е изпарила, махнете фолиото и добавете нарязания на филийки чесън. Върнете тавата във фурната и печете още около 10 минути, за да се овкусят добре продуктите и чесънът да освободи аромата си. Когато лютеницата е готова, поръсете с нарязания магданоз за свежест и я пасирайте до желаната консистенция – гладка или с малко по-груба текстура, според вашите предпочитания.
Без чушкопек - как можем да изпечем любимите ни чушки
Съхранение
Готовата лютеница разпределете в чисти бурканчета, затворете ги плътно и варете 15-20 минути, за да се запечатат добре и да се съхранят дълго време. След това можете да съхранявате бурканчетата на хладно и тъмно място.
Тази бърза домашна лютеница е идеална за моментите, когато искате нещо вкусно и здравословно, но нямате много време за приготвяне. Съчетавайки свежестта на зеленчуците с богатството на подправките и леката киселинност на оцета и виното, тази лютеница ще стане любимка на всеки, който я опита. Опитайте я и вие – ще се убедите колко вкусна може да бъде домашната лютеница, приготвена за отрицателно време!