Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По какво се разпознава истинската халва и как се приготвя?

09 август 2023, 20:19 часа

Произход на халвата

Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви

Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие

Думата “халва” е от арабски произход, производна на “хулу”, което означава нещо сладко, сладкиш. Позната е както на Балканите, така и в арабските страни, Пакистан, Индия, Малка, кавказките страни.

Според историци родината на халвата е Иран, където подобен сладкиш е познат още от 5-ти век пр.н.е. Най-напред халвата се е поднасяла като сладка почерпка в харемите. По-късно започва да се използва като висококалорична храна, която да дава енергия на войниците. С кръстоносните походи от 11-13 в. халвата започва да се разпространява и в Европа.

Класическата халва

Многобройни са видовете халва, които познаваме днес. Класическата халва се приготвя от сусамов тахан, мед, захар и различни подправки, сред които чувенът е задължителен.
Чувенът е билка, често срещана в Европа и Азия. Нарича се още див лапад, див спанак заради приликата си с тях. Полезен е като разхлабително и кръвопречистващо от шлаки и други натрупвания по кръвоносните съдове.

Още: Как да подправим свински гърди за печене?

Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза

Помага при разширени вени, както и за премахване пясък в жлъчката. Ползва се коренът на чувена основно за две цели - като билка и като суровина за халва. Специални съединения в екстракта от корена на чувена гликозиди, правят халвата да се втвърдява и да се отделя на конци.  

Ако е добре приготвена, халвата е леко мека, къса се на конци и се топи в устата.
Таханът е известен с полезните си хранителни качества и високо съдържание на калций. Приготвя се от различни семена като сусам или слънчоглед, които допринасят за високата масленост. Най-полезна от този вид халва е тази с небелен сусам. Тахан халвите могат да бъдат обогатени с различни ядки като орехи, шам фъстък, фъстъци, сушени плодове.

Знаете ли от какво се прави халвата?

Бяла халва

Това е халвата, която задължително трябва да присъства на традиционната трапеза на Сирни Заговезни в България. Приготвя се от захар, брашно, яйца, глюкоза. Може да се добавят различни ядки. 

Още: Как се приготвят турските сарми с булгур

Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика

Истинската халва - как да я разпознаем?

Истинската халва се познава по вида и вкуса. Трябва да се къса на конци и да се топи в устата. Цветът зависи от степента на олющване на семената, с които е направен таханът и от това дали има добавени шоколад или какао.

Ето как сами може да си направите у дома истинска тахан халва.

Рецепта за домашна тахан халва

Продукти:

* 300 г захар
* 50 г глюкоза
* малко лимонена киселина - на върха на чаена лъжичка
* 350 г тахан (слънчогледов или сусамов)
*  30 мл екстракт от чувен
* 140 мл вода за сиропа
* 2 л вода за екстракта от чувен

Начин на приготвяне:

* Водата (2 л) с екстракта от чувен се поставя на котлона да ври. Трябва да ври около 2 часа, докато стане към 30 мл. Към края се поставя на друг много слаб котлон.
* В друг съд се приготвя водата за сиропа със захарта.  След като заври, се добавя глюкозата. Ври около 10 минути. Когато температурата достигне към 120 градуса (когато се сипе капка в студена вода, трябва да стане твърда) се сипва лимонената киселина и се премества на слаб котлон.
* С ръчен миксер се бие за съвсем кратко и се сипва чувена на тънка струя, след което се бърка с миксер интензивно до получаване на бяла и пухкава смес. Добавя се в купата с тахана и се разбърква, при което се образуват конците.
* Прехвърля се в подходящ съд, в който е поставен хартия за печене и се охлажда.
* Препоръчва се да се консумира поне след 24 часа.
* С времето настъпва кристализация и се усещат хрупкави частици.

По същия начин може да се направи и бяла халва, като вместо тахан се използват различни видове ядки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес