Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кисело зеле - 3 грешки, заради които става безвкусно и меко

28 ноември 2023, 11:00 часа

Киселото зеле е неизменна част от зимната трапеза. Често, въпреки че придържат към рецептата, много домакини не постигат желания резултат - туршията става мека и безвкусна. Това се дължи на 3 грешки.

Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви

Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие

3 грешки, които са пагубни за киселото зеле

Рецептата за кисело зеле е разработена за зеленчуци, които се отглеждат в естествени условия. Късните сортове се оказват по-сладки, тъй като поради студеното време могат да натрупат захар.

Киселото зеле - тези грешки са причината за появата на слуз в него

Купеното от магазина зеле няма този „бонус“. Именно поради това туршията може да не се получи добре. Ето защо, след закупуване, трябва да оставите зеленчука за известно време на балкона.

Още: Как да подправим свински гърди за печене?

Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза

Важни са вкусовите качества не само на самото зеле, но и на морковите и другите съставки като хрян, например. За да се получи вкусна туршия, изключително важно е да изберете сладки моркови.

От съществено значение е не само количеството, но и качеството на използваната сол. Не трябва да използвате повече от една лъжица едра сол на килограм зеленчук. Ако се придържате към тези три основни правила, киселото зеле винаги ще се получава крехко, вкусно и сочно.

Ползи от киселото зеле

Киселото зеле е една от най-нискокалоричните храни, като съдържа около 20 калории на 100 гр. В състава му влизат голям брой хранителни вещества, полезни бактерии, витамини С и К, натрий, желязо, фолиева киселина. Продуктът е богат на пребиотични фибри, което влияе върху здравето и състоянието на червата. Освен това ферментиралото зеле съдържа:

Още: Как се приготвят турските сарми с булгур

Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика

  • витамини и минерали - поддържат здравето на костите;
  • янтарна киселина и соли - помагат при махмурлук;
  • органичните съединения участват в метаболитния процес, което ускорява отстраняването на метаболитните продукти от тялото;
  • високото съдържание на витамин С (100 грама съдържа дневната нужда от този витамин), яденето на кисело зеле се превръща в превенция на недостиг на витамини;
  • натрий - нормализира водно-солевия баланс;
  • йод - подобрява здравето на мозъка;
  • фибри и витамини от групата В - те са отговорни за липидния метаболизъм и помагат за „изгарянето“ на мазнините; намаляват нивото на "лошия" холестерол и предотвратява образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове.

Киселото зеле не се препоръчва на хора с:

  • гастрит, язви и заболявания, при които киселинността на храносмилателните сокове значително се повишава;
  • бъбречна недостатъчност;
  • хипертония;

Важно е да запомните, че яденето на всяка храна е здравословно в умерени количества. Ето защо, ако ядете кисело зеле всеки ден, ограничете се до малки порции. Също така е важно да се намали количеството сол в други ястия и продукти: половин порция от този продукт съдържа една трета от дневната нужда от сол за възрастен. Излишната сол задържа вода в тялото, което води до подуване, високо кръвно налягане и може да има риск от уролитиаза и други бъбречни заболявания.

Още: Ендокринолог разкри какво ще се случи с тялото ви, ако ядете кисело зеле всеки ден

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес