Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се почистват миди за нула време?

19 юли 2023, 19:44 часа

Богати на минерали, сред които цинк, магнезий, калий, калций, йод, и на витамините С, Е, Д, В, мидите са пълноценна храна, която може да подобри общото здравословно състояние, и са отличен антиоксидант. Препоръчва се консумацията им при проблеми с пикочната система, артрит и болки в ставите, менопауза, за подобряване на обмяната на веществата и за силна имунна система.

Още: Патладжаните, които ще променят представите ви за зеленчуково ястие – опитайте тази рецепта

Още: Ето как се приготвя класически винен кебап, който ще ви остави без думи

Този чист протеин не се препоръчва само за страдащите от подагра, както и на бременните и кърмещите, тъй като са силен алерген и могат да породят алергична реакция при бебета и малки деца. Мидите се отличават и с превъзходни вкусови качества и са сред най-консумираните морски дарове.

Приготвянето им в домашни условия обаче може да не е лесно за начинаещите домакини, както и за тези, които имат богати познания в кулинарията, но не са приготвяли миди. Като най-трудна стъпка от всяка рецепта с миди повечето посочват почистването им. Вижте как се почистват миди бързо и безпроблемно, за да приготвите тази морска вкусотия за семейството си за нула време.

Как се почистват миди?

Още: Зимна постна мусака, по която всички полудяха

Още: Как да приготвим най-вкусния свински джолан с глазура? Тайната е в тази съставка!

Почистването на сурови миди може да се окаже предизвикателство. Те обаче са по-вкусни и по-добър избор от замразените, с които трябва да внимавате дали не са размразявани и замразявани отново, което може да е изключително опасно за здравето, дали са в срок на годност, имате ли доверие на бранда и т.н.

Пресните миди, макар да изглеждат леко смущаващо – затворени в тези черупки, изглеждащи невъзможни за преодоляване, имат редица предимства и един основен недостатък – трудно се почистват, ако не знаете как. Когато ви разкрием как се почистват миди, няма да се налага да се лишавате от вкусните и пресни миди, поради неувереност, че ще се справите с почистването и приготвянето им. Ако знаете стъпките за почистване на миди и малките тайни и трикове на професионалните готвачи, ще заставате по-уверено до щанда с пресни морски дарове и ще може да поднасяте полезните блага на морето на масата си.

Ето каква е тайната на най-вкусните миди с ориз

Почистването на мидите е по-лесно, ако имате предвид:

Още: Какви грешки правим при овкусяването на свински пържоли за скара

Още: Ще си оближете пръстите: Оригинални кифли по БДС от 1966

- Първата стъпка в почистването на мидите е свързана с отстраняване на полепнали по черупките им песъчинки, частички водорасли и други. Най-лесно това почистване ще стане, ако използвате твърда четка, за да ги изтъркате енергично и силно под течаща студена вода.

- По време на това почистване следва да обърнете внимание и дали черупките са плътно затворени и цели. Пукнатините са знак да не използвате мидата. А ако има процеп и черупката не е плътно затворена, почукайте я. Живата мида ще реагира и ще затвори черупката си, което сочи, че е прясна и годна за консумация.

Мидата, която не е жива, ще си остане полуотворена, което е знак, че е мъртва, а от тук следва и че може да е развалена и опасна за здравето. Изхвърлете я. В края на тази стъпка от почистването трябва да останат само съвършено затворените миди без пукнатини и прочие по черупките. А как да се справите с отварянето им? До тук беше лесно. Отварянето на черупката на жива мида може да е трудно и да е предизвикателство, но с нашите съвети ще се справите безпроблемно и лесно.

- Мидите се отварят по-лесно, ако предварително ги накиснете.  На 4 литра студена вода добавете 1/3 чаша сол и накиснете вкусните морски дарове за 15 минути. Извадете ги една по една с решетъчна лъжица и повторете процедурата с накисването в друг съд. Завършете тази стъпка от почистването на мидите с изплакването им в гевгир. Готови сте.

Може да започвате да ги отваряте със специален уред или нож. Може и да ги сготвите затворени, след като сте ги почистили по този начин, ако рецептата изисква това. Ако обаче ги готвите затворени, проверете готовите миди дали са се отворили и ако не са, това я знак, че са развалени и умрели, преди да попаднат на огъня. Изхвърлете тези миди, които не са се отворили, след като сте ги сготвили, тъй като може да са опасни за здравето.

Насладете се на мидите на масата ви, все пак лято е! Добър апетит!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес