Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Зелените" искат вето от Плевнелиев върху забраната за къмпингуване по плажовете

02 март 2016, 11:28 часа • 1620 прочитания

„Зелените“ поискаха от президента Росен Плевнелиев да наложи вето на вчера приетата забрана за къмпингуване на 100 метра от плажа.

Бившият председател на партията Борислав Сандов заяви пред репортер на Actualno.com, че зад предложенията стоят интереси, които са свързани с пране на пари. „Не може в разрез с Конституцията да ни се забранява дивото къмпингуване“, добави той. По думите му държавата трябва да обособят места, където хората да могат да се наслаждават на диви плажове.

"Забраната е в противоречие с установени в България принципи на свободата на движение на гражданите, които са в основата на правовата държава и представляват важна част от демократичните обществени отношения," посочват от партията и определят като "дълбоко погрешно" гласуването на второ четене на това изменение на Закона за устройство на черноморското крайбрежие.

Те напомнят, че къмпинуващите са предимно работещи хора, които бягат от ежедневието на големия град в търсене на запазена природа и усещане за свобода. “Зелените“ предупреждават, че поправката е прогони стотици хиляди платежоспособни туристи завинаги извън пределите на България, а страната ни окончателно ще загуби шанса да се съхрани и развие като привлекателно място за такъв тип туристи не само от страната, но и от чужбина.

Според екоактивистите приетите промени не решават нито един от важните проблеми на Черноморието: презастрояването, липсата на адекватна инфраструктура (пътища, ВиК, пречистватенли станции), намаляващият брой туристи.

Според тях за да се намери истинско решение по въпроса за къмпингуването, вместо налагане на пълни забрани, трябва да се работи насока определяне на места с ограничения за къмпингуване в конкретните територии чрез механизмите на Закона за биологичното разнообразие. „Зелените" настояват и за забрана за строителството, издигането на огради, изграждането на нови пътища, разораването на площите в зона А на всички диви плажове и зоните от НАТУРА 2000.

“Опазването на крайбрежието и разнообразяването на туристическия продукт с повече места за къмпингуване и бивакуване трябва да бъдат обект на цялостна стратегия за устройство и управление на крайбрежието, разработена след широко обсъждане и обвързана с промени в законодателството”, добавят екоактивистите.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес