Депутатите инкриминираха нерегламентирания превоз на пътници, предаде репортер на БГНЕС.
„Който извърши обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейският съюз, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е“ – това гласи новият текст в Наказателния кодекс, който парламентът одобри през преходните и заключителните разпоредби на гласуваните днес промени в Кодекса на търговското корабоплаване.
Текстовете бяха предлагани на няколко пъти от управляващите, но до тяхното приемане така и не се стигна заради съпротивата да се инкриминира т. нар. споделено пътуване. Тогава от мнозинството обясниха, че то не би трябвало да попадне под ударите на закона, защото при него се говори са подялба на горивото за пътуване, а не за възмездно предоставяне на услуга с цел реализиране на печалба.
След спорове в пленарната зала промяната вече е факт, а тя предвижда и завишено наказание за случаите, в които нарушението е извършено от двама или повече души, сговорили се предварително.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Ако се използва и подправен документ или документ с невярно съдържание, наказанието скача от пет до десет години затвор, глоба до петнадесет хиляди лева, както и конфискация на имуществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
От опозицията остро възразиха срещу начина на извършване на промените – чрез преходните и заключителни разпоредби на друг законопроект и определиха това като „поредното законодателното безсилие на това мнозинство“.
Не целим да спрем споделеното пътуване, увери заместник-председателят на парламентарната Комисия по транспорта и депутат от ГЕРБ Станислав Иванов, след гласуване на промените.
Иванов коментира, че те засягат само нарушителите, които извършват транспортни услуги без лиценз, преследвайки финансова облага и няма да засегнат т. нар. споделено пътуване, при което хора си поделят разходите за гориво.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
„Споделеното пътуване не е обществен превоз. Обществен превоз на пътници е когато се извършва с икономическа облага. Когато е без облага, не говорим за обществен превоз на пътници“, разясни Иванов. Според него практиката за споделено пътуване ще остане, а промените целят единствено да пресекат практиката да се извършва транспортна услуга без лиценз за превозвач.
Депутатът е категоричен, че предвидената санкция не е твърде висока за такъв тип нарушения, защото тя цели да предпази живота и здравето на гражданите. На критиките, че промените минаха незабелязано през преходните разпоредби на Кодекса за търговското корабоплаване, Иванов отговори: „Държавата дава 30 млн. лева за превозвачите. Как ще ги дадем тези пари, след като не сме запушили всички дупки и всички пробойни в законодателството? Правим го сега, защото е спешно“.