Всички подкрепиха предложението ми, че ЕС трябва да работи добре с Турция за опазването на границата с Европейския съюз – за да не се допуска трафик на хора и влизане на нелегални мигранти. Това заяви българският премиер Бойко Борисов по една от болезнените теми за ЕС и за България – бежанците.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Ако при релокацията на бежанци хората не искат да остават на мястото, на което биват връщани съгласно квотния принцип на ЕС, тогава какво – в затвора ли ще ги вкарваме, попита премиерът. Според него точно затова сега има общо желание от страна на ЕС за по-добри отношения с Турция. Борисов вярва и, че "вече всички съжаляват", че не е било прието предложението му да има изнесени зони за сигурност - извън ЕС, където да остават мигрантите.
Разширение на Западаните Балкани, като за целта има план през май месец следващата година да има Европейски съвет, посветен специално на темата за разширението на Западните Балкани – това е един от акцентите в приоритетите на българското председателство на ЕС. Другите са икономически растеж, в това число и кохезионната политика, както и миграцията. Само за АМ "Хемус" ни трябват 100 млн. лева, за да възстановим тунели и виадукти, подчерта лидерът на ГЕРБ, като уточни, че ако не внасяме работници зад граница, няма да се справим - например в туризма. Според него България е на едно ниво с Естония и Австрия по отношение на европредседателството.
Междувременно днес триото България-Естония-Австрия официално приеха програмата за приоритетите на Европейския съюз през следващите 18 месеца.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
По темата за Западните Балкани премиерът ни подчерта, че много пъти е казвал, че политическите елити в този регион първо трябва да се докажат, но гражданите от Западните Балкани са и европейски граждани. Борисов обяви и, че от "Източните Балкани", където се намираме и ние, вече сме много напред спрямо Западните Балкани – по думите на западноевропейски лидери като германския канцлер Ангела Меркел и италианския премиер Паоло Джентилони.
Относно Brexit Борисов смята, че е твърде рано да се говори за конкретен резултат, поради твърде многото въпроси, които трябва да намерят отговор. Има куп проблеми – не считам, че ще се решат лесно или бързо. За съжаление е като при развод – има усещане за нещо лошо, което ще се случи, подчерта министър-председателят, според когото и експертите не могат да изчислят икономическите последствия от излизането на Великобритания.
За финал Борисов обяви, че предложението му за колективно членство на ЕС в НАТО е било бързо отхвърлено.