Народното събрание отхвърли проекта на ГЕРБ за решение за въвеждане на компенсаторен механизъм за небитови крайни клиенти на електроенергийния пазар. Решението беше взето с 83 гласа "за", 83 "против" и 31 "въздържал се.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Искането бе внесено от Делян Добрев, Жечо Станков и Теменужка Петкова. Те предложиха министърът на енергетиката и министърът на финансите да изготвят механизъм за компенсиране на небитовите крайни клиенти с размер до 75 на сто от разликата между прогнозната пазарна цена и средномесечната цена "ден напред" на платформата на Българската независима енергийна борса .
Предложението беше компенсаторният режим да влезе в сила от 1 декември 2021 г.
Дебатът
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По време на дебата един от вносителите - Жечо Станков, определи сметките за електроенергия като "непосилно високи". Той посочи, че самите търговци на електроенергия също са в ликвидна криза, а някои предприятия дори са отказали да отворят врати през януари. Според Станков в бюджета има средства, които да позволяват подпомагането на небитовите потребители. В началото на февруари ще видите отново ръст на цените, предупреди той. Станков изрази притеснение, че и цената на хляба ще продължи да расте.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Владимир Табутов от "Продължаваме Промяната" отговори, че правителството трябва да определя размера и времевата рамка на помощта, а не Народното събрание.
Росица Кирова от ГЕРБ-СДС заяви, че депутатите трябва да реагират и да подкрепят небитовите потребители. "Когато следващия път някой излезе и събере цялото обществено недоволство, поради недалновидна политика, тогава ще бъде много трудно за всички нас да поправяме грешките", каза тя.
Изказването на Кирилова предизвика реакция на Искрен Митев от ПП. Той призова да не се правят намеци за протести от трибуната на парламента. Председателстващият заседанието
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Рамадан Аталай от ДПС също взе отношение, като заяви, че правителството не чува проблемите на бизнеса. По думите му има средства от свръхпечалба в сектора, която може да се насочи за компенсации. Той поиска да се премахне въведеният през декември м.г. мораториум върху цените на тока, парното и газа и да се даде възможност на КЕВР да работи.
Бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова каза, че още лятото от коалицията са предупреждавали за кризата в енергетиката. "Няма по-добра помощ от навременната, каза тя и призова управляващото мнозинство за по-бързи действия", каза тя. "Нека да излезе от политическото си говорене, става въпрос за оцеляването на българския бизнес", призова Петкова.