И управляващи, и опозиция забравиха клетвите си, че ще се съобразят с волята на хората след референдума, иницииран от водещия Слави Трифонов и екипа му.
Такава е равносметката година след допитването, което не повлия по никакъв начин на избирателната система - тя си остана пропорционална, а партийната субсидия все така е 11 лв. на глас.
13 000 гласа недостигнаха за задължителност на резултата от допитването, но вотът бе мощно в полза на мажоритарен избор на депутати в два тура и 1 лв. партийна субсидия. Пожелаха ги 2.5 млн. българи, припомня в. "Сега".
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов многократно е излизал с противоположни позиции за избирателната система и партийното финансиране, но последно заяви, че ще се съобрази с референдума . "Народът го иска", аргументира се той през януари т.г. в предизборен период. Дори изчисли бъдещата субсидия на "5-6 лв." за глас.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Малко след структурирането на сегашния парламент ГЕРБ внесе законопроект за изцяло мажоритарен вот, а чрез преходните и заключителните разпоредби предложи изменение в държавния бюджет за 2017 г., с което субсидията ставаше 1 лв. Идеите стигнаха до пленарна зала, но мнозинство не бе събрано, защото БСП, "Обединените патриоти" и ДПС гласуваха против. От изявления на представители на ГЕРБ впоследствие стана ясно, че смятат казуса за приключен с отхвърлянето на проекта им. Нищо не пречи обаче субсидията да бъде намалена със закона за държавния бюджет за 2018 г. Темата въобще не бе повдигната при внасянето и обсъждането му сега. Записано е партийно финансиране от 11 лв. за глас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
БСП многократно след референдума обеща да внесе законопроект за смесена избирателна система. През лятото идеята бе подкрепена от националния съвет на партията, но документът така и не бе депозиран в деловодството на Народното събрание.
По неофициална информация на изданието причината е разнобой в самите партийни редици - и при дебата в националния съвет, и после на различни заседания е имало големи пререкания. "Проектът е готов, въпрос на политическо решение е кога да бъде внесен", заяви депутатът от БСП Крум Зарков.