И управляващи, и опозиция забравиха клетвите си, че ще се съобразят с волята на хората след референдума, иницииран от водещия Слави Трифонов и екипа му.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Такава е равносметката година след допитването, което не повлия по никакъв начин на избирателната система - тя си остана пропорционална, а партийната субсидия все така е 11 лв. на глас.
13 000 гласа недостигнаха за задължителност на резултата от допитването, но вотът бе мощно в полза на мажоритарен избор на депутати в два тура и 1 лв. партийна субсидия. Пожелаха ги 2.5 млн. българи, припомня в. "Сега".
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов многократно е излизал с противоположни позиции за избирателната система и партийното финансиране, но последно заяви, че ще се съобрази с референдума . "Народът го иска", аргументира се той през януари т.г. в предизборен период. Дори изчисли бъдещата субсидия на "5-6 лв." за глас.
Малко след структурирането на сегашния парламент ГЕРБ внесе законопроект за изцяло мажоритарен вот, а чрез преходните и заключителните разпоредби предложи изменение в държавния бюджет за 2017 г., с което субсидията ставаше 1 лв. Идеите стигнаха до пленарна зала, но мнозинство не бе събрано, защото БСП, "Обединените патриоти" и ДПС гласуваха против. От изявления на представители на ГЕРБ впоследствие стана ясно, че смятат казуса за приключен с отхвърлянето на проекта им. Нищо не пречи обаче субсидията да бъде намалена със закона за държавния бюджет за 2018 г. Темата въобще не бе повдигната при внасянето и обсъждането му сега. Записано е партийно финансиране от 11 лв. за глас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
БСП многократно след референдума обеща да внесе законопроект за смесена избирателна система. През лятото идеята бе подкрепена от националния съвет на партията, но документът така и не бе депозиран в деловодството на Народното събрание.
По неофициална информация на изданието причината е разнобой в самите партийни редици - и при дебата в националния съвет, и после на различни заседания е имало големи пререкания. "Проектът е готов, въпрос на политическо решение е кога да бъде внесен", заяви депутатът от БСП Крум Зарков.