Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Петков: Планът за възстановяване е лош, но трябва да бъде внесен в ЕК

08 септември 2021, 15:57 часа • 1743 прочитания

Опитът за прехвърляне на Националния план за възстановяване и устойчивост на парламента буди безпокойство, алармира лидерът на АБВ Румен Петков. При очевидната безбъдност на 46-я парламент това решение на служебното правителство е необяснимо, коментира той.

"Планът е лош, но трябва да бъде внесен в ЕК и да започне дебата по отстраняване на проблемите и пропуските и намиране на решението за България", категоричен е Петков и припомни, че само две страни - България и Нидерландия не са внесли своите планове, също, че практиката е правителствата, а не парламентите на страните, да придвижват тези документи.

Според Петков Планът е опорочен в своята основа – не се основава на дългосрочна визия, а търси решения на парче, основната вина за което е на ГЕРБ. Всяка доработка и преработка е обречена, защото не можем да дадем ясна визия за бъдещето на икономиката на България, посочи Петков и отбеляза, че проектите трябва да се договорят до края на 2023 година.

Лидерът на АБВ посочи конкретни проблеми в Плана, по които незабавно трябва да започне работа за отстраняването им.

Най-спешната тема, според него е частта за развитието на българската енергетика. "Страната вече загуби милиарди от колебливата си позиция по изграждането на АЕЦ Белене и в момента сме не в позицията "Белене или Козлодуй", а сме в позицията: "И Белене, и Козлодуй", изтъкна Петков. По думите му, сега трябва да покажем, че българските институции имат готовност да работят с европейските партньори,  с "Фраматом", с нашите потенциални партньори от Южна Корея, от САЩ, от Китай, но да гарантираме енергийната сигурност на България.

"В газовия сектор бяха направени редица престъпления, корупционни схеми – газовата връзка Гърция – България, начина на изграждането на Турски поток, т.е. пропускът да изградим Южен поток, който щеше да обслужи газовата сигурност на България и Европа", изтъкна още Петков и настоя да се намерят решенията, които да гарантират енергийна сигурност.

Като най-страна и изненадваща нова мярка в тази част Петков посочи "офшорен вятърен парк в морето близо до Шабла". Четири турбини по 1- мегавата всяка – за изследване на потенциал, като няма яснота кой ще получи парите от изграждането, уточни той и коментира: "Това е еманация на неспособността да сработи здрав разум". 

Ако се избегне процедурата или се обработи предварително за необявяване на поръчка, необявяване на търг, конкуренцията между инвеститорите ще понижи възможността и нуждата от безвъзмездно финансиране, отбеляза той.

Според Румен Петков, това правителство създава предпоставки за енергийния провал на България и това България да стане енергийно зависима от Турция, от Румъния, от Гърция и да имаме най-висока цена на тока.

В Плана практически медицината отсъства, модернизацията на здравеопазването, инвестициите отсъстват, алармира още лидерът на АБВ.

Като особено притеснителен пропуск той посочи и сферата на културата. "Искаме база за устойчиво развитие на културните индустрии. Те имат потенциала да ангажират интереса на външни инвеститори, още повече че България има база", отбеляза Петков.

По думите му, това е план за възстановяване на щети, а не план за възстановяване и развитие, не е план за следващо поколение ЕС и го определи като политическото престъпление на шайката Борисов. "Ние сме лишени от визия за развитието на България. Не знаем кои са приоритетите. Ние сме лишени от енергийна сигурност за пръв път след 1956 – 57 г. България вече не само не е фактор в Европа, България е зависима. Това е много тежко престъпление", подчерта Петков. Той изрази недоумение защо служебното правителство не изпълнява решението на Народното събрание за изграждането на АЕЦ Белене и заяви, че е убеден, че за това някой ден ще се търси отговорност.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес