Ще мине или няма да мине въпросът за мажоритарната система в два тура с абсолютно мнозинство – по тази тема мнението на репортера на Actualno.com Ивайло Анев се сблъска с това на телевизионния водещ Слави Трифонов. Това стана по време на втория ден, в който Трифонов се появи пред парламента, за да иска от депутатите да разгледат законопроект за приемане на резултатите от референдума.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Нашият колега твърдо е убеден, че няма начин парламентът да приеме едно към едно гласуваното на референдума. Припомняме, че плебисцитът не можа да набере достатъчно гласове, за да прескочи необходимата граница, при която щеше да стане задължителен закон, без одобрението на парламента. Всъщност, за да стане който и да е национален референдум задължително закон, трябва да изпълнява две условия - да има поне толкова действително гласували, колкото на последните парламентарни избори преди провеждането на референдума и да има подкрепа за един от отговорите от над 50% от гласуващите.
Залогът в облога на Ивайло Анев и Слави Трифонов е следният – ако нашият колега познае, то Слави ще го покани в шоуто си и ще признае публично, че е сбъркал в преценката си. Ако Слави Трифонов познае, Ивайло Анев ще признае на собствената си Facebook страница, че е сбъркал. Разбира се, редакцията подкрепя безусловно Ивайло и ако все пак той сбърка, ще публикуваме новина за това.
4 срещу 5 май
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Интересен обрат настъпи само за 24 часа в позицията на Трифонов относно мажоритарната система в два тура с абсолютно мнозинство. Вчера, 4 май, Слави посочи, че трябва да се търси формула за успешна демокрация, като уточни, че е време депутатите да започнат да обсъждат мажоритарната система. Днес, 5 май, обаче застана на категоричната позиция - 1 към 1 да се въведе мажоритарна система в два тура с абсолютно мнозинство. По закон референдумът още не е задължителен, след като и съдът не се е произнесъл дали има неправилно броени бюлетини. Ако това положение бъде потвърдено и от съда, то парламентът има право да вземе крайното решение дали въобще да приема закон по резултатите от плебисцита и ако приеме - в какъв точно вид. Видът може да не е съобразен 1 към 1 със същинския въпрос - в случая "Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?".