Президентът може да внася промени в конституцията и аз ще се възползвам от това си право. Дебат за конституционна промяна ще има, заяви пред bTV президентът Румен Радев.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Той поясни, че има предвид чл. 154 от Конституцията, според който президентът има право да внесе промени в Конституцията.
При подписването на указа за назначаването на новия главен прокурор Иван Гешев Радев заяви, че ще започне дебат, свързан с прокуратурата и мястото й в съдебната система.
Във времена, в които разделението на властите се изпразва все повече от съдържание, НС гласува лобистки закони, когато се шири безнаказаност на корупцията, ние трябва да преосмислим ролята и мястото на институциите, заяви президентът Радев и посочи, че трябва да се неутрализира и обезвреди паралелната власт, която действа зад фасадата на институциите.
За избора на нов главен прокурор
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Изборът на главен прокурор не е нещо абстрактно – начинът на вземане на решение, на случване на нещата има пряко влияние върху живота на занапред, върху живота на нашите деца, коментира още президентът. Той изрази надежда гражданското общество да осъзнае своята сила.
Радев заяви, че не е подписал указа за Гешев първия път, защото не е имало състезателна процедура. Според него подобни процедури липсват и при изграждането на магистралите. Държавният глава добави и, че не се бил страхувал от процедура по импийчмънт и затова подписвал втория път - искал само да е достоен президент. Чул бил и протестиращите пред Президентството, но работел само с аргументи, а отделно даде съвет хората да изискват от политиците, не да им се молят.
Що се отнася до коментара на премиера за брата на новоизбрания главен прокурор, Радев каза, че полк. Георги Гешев има дълга кариера, много преди Иван Гешев да бъде избран за ръководител дори на Специализираната прокуратура. Много преди моето избиране за президент аз съм с прекрасни впечатления за него, но отдавна той не е част от моята пряка охрана, заяви още Радев.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Изборът на изтребителите F-16
Относно модернизираното на армията президентът коментира, че за него няма значение дали ще са изтребители на „Грипен”, „Юрофайтър” или F-16. Правителството погази открития честен конкурс за изтребителите, посочи президентът.
България трябва да защитава своя национален интерес и суверенитет, независимо каква е цената, каза в заключение президентът.
За "Турски поток" и отношенията с Русия
Според президента ние не трябва да се мотивираме от заплахите на Владимир Путин за "Турски поток", а от собствения си интерес. Попитан дали вярва на шпионския скандал с Русия, той заяви, че не коментира чужди служби.
"Ние, българите, с нашите пари плащаме, за да може руския газ да стигне до Европа. Трябва да има мотивировка за формиране на цените. Не виждам анализ на оценката на риска - дали ще си върнем парите, кога ще стане. Надявам се най-сетне да се построи интерконектора с Гърция, който да даде макар и минимална диверсификация", каза Радев.