Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общината е във фактически фалит, според ГЕРБ-Асеновград

28 август 2019, 13:41 часа
Реклама

„Общината е във фактически фалит!” С такава позиция и официална декларация застанаха днес от трибуната на местния парламент в Асеновград групата общински съветници от ГЕРБ в града. С изказването си те се обърнаха към асеновградчани, за да им съобщят за „недалновидното управление на общината под ръководството на кмета доктор Емил Караиванов”. Ангел Димитров, който представи декларацията пред колегите си, посочи, че общинската администрация е поела финансови ангажименти, които ще трябва да се плащат от следващите управленци.

Позицията на ГЕРБ-Асеновград е във връзка с публикувана информация в медиите и социалните мрежи, както и от справка в интернет сайта на Министерството на финансите, за задълженията на общината в размер на близо 14 000 000 лева и санкциите от финансови корекции заради незаконосъобразност по проекти и сключени договори с изпълнители, възлизащи на около 8 000 000 лева.

Съветниците от опозицията в града призоваха кмета „да не подписва нови дългосрочни договори” за основни ремонти на улици, озеленяване, сметосъбиране и транспортиране на битови отпадъци, без да е осигурено необходимото финансиране. „Не слагайте подводни камъни за съгражданите си”, „заявяваме своята категорична позиция срещу кмета да загроби още повече общината”, „категорично сме против в края на мандата да задължите още два управленски екипа в бъдеще да носят бремето на взетите от настоящото управление решения”, посочват в декларацията си от ГЕРБ-Асеновград.

Кметът опонира, продължавайки да твърди, че общината е в стабилно финансово състояние. „Коментарите в социалните мрежи сътвориха страховита ситуация”, заяви в отговор градоначалникът - Емил Караиванов. Той посочи, че кредитите на общинската администрация са в размер на около 16 600 000 лева, за които са сключени договори през последните пет години. „А финансовите корекции са обезпечени от кредитите и подлежат на редуцитане”, отбеляза градоначалникът. И допълни, че „отдавна отмина времето, когато общини можеха да се похвалят, че нямат заеми”. Караиванов подчерта, че „работещите общини” търсят възможности за финансиране на инвестиции и предложението това да спре е нелогично.

Справка в интернет сайта на Министерството на финансите показва, че освен Асеновград, със задължения са и други повече от 100 общини. Сред тях са Поморие и Созопол с по около 22 000 000 лева, Добрич с малко над 13 000 000 лева, Пазарджик със 17 000 000 лева, Перник с близо 15 600 000 лева, Смолян с около 12 600 000 лева и други по-малки и по-големи градове.

Теодора Димитрова
Теодора Димитрова Отговорен редактор
Новините днес