"Преди два дни България изгони поредния руски дипломат - този път военното аташе. Причината е, че бил шпионирал американските бази у нас. От тази новина следват 3 извода и 1 аналогия", пише лидерът на Възраждане Костадин Костадинов във Фейсбук.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
"Нека почнем с изводите:
1. За голяма изненада се оказва, че в България имало американски бази. По принцип управляващите колониални марионетки твърдят, че базите не са това, което са, че не са американски бази, а български и т.н.
2. Решението за експулсирането на дипломата очевидно е взето в американското посолство, а не в българско министерство. Това пролича и от мигновената реакция на Козяк, откъдето веднага "приветстваха" действията на българските власти, които "защитили независимостта" на страната. Как я защитили - като бранят американските бази. Какъв е изводът - има американски бази, има независимост...
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
3. България очевидно със зъби и нокти се бори да затвърди статута си на най-верен американски васал - така, както до 1989 г. беше най-верен съветски васал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
И тук идва мигът на аналогията. По време на процеса срещу Трайчо Костов през 1949 г. американският пратеник Доналд Хийт е споменаван често като контакт на Костов, като прокуратурата обвинява Костов, че се е срещал с него в края на 1947 г. Хийт и Държавният департамент отхвърлят тези твърдения, определяйки ги като „явно и доказуемо неверни“. Въпреки това на 19 януари 1950 г. българското правителство обявява Хийт за „персона нон грата“, а служители на американското представителство са арестувани за разследване за шпионаж.
В отговор на 22 февруари 1950 г. САЩ скъсват дипломатически отношения с България. Българското правителство квалифицира скъсването на отношенията като нов етап от „борбата на американските империалисти срещу мирния демократичен фронт“.
Е, да ви звучи познато? 2020 г. изглежда почти като 1950 г. Само вместо да обслужваме СССР, сега обслужваме САЩ, и съответно не говорим за "мирен демократичен фронт", а за "евроатлантически ценности". Очевидно е каква развръзка можем да очакваме, ако управляващият американски режим продължи с нищо непредизвиканите провокации към Русия.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Ние имаме правото и задължението да защитаваме националните си интереси, но в този случай нашият интерес е да си върнем суверенитета, като изгоним чуждите войски от България, а не да затвърждаваме колониалния си статут, като обслужваме американските интереси."
Ето какво беше обяснението за изгонването на дипломата