Мажоритарният вот няма да е в полза на избирателите, а точно обратното. Това каза д-р Калоян Методиев, политолог и преподавател в Югозападен университет „Неофит Рилски“.
По думите му към днешна дата, в България мажоритарната избирателна система ще е само във вреда.
„Ние не сме държава със силна икономика, работещи институции, отговорен политически елит, развита средна класа, балансирано регионално развитие, малка престъпност. Като изпълните тези условия може да се вкарат мажоритарни избори. Иначе затъването си продължава. Кой държи парите? Кой държи махалите? Има ли честен изборен процес? Контролира ли държавата цялата територия на страната? Има ли мафия у нас – имотна, трафикантска, изборна и т.н. Не трябва да се дава възможност на тези структури да си вкарват директно хора. Те са врагове на държавата“, каза още д-р Методиев за агенция Фокус.
Според него намаляването на партийните субсидии обаче би било положителна стъпка и едва ли ще се стигне до ситуации, в които в партиите се влагат пари с неясен произход, създаващи зависимости към определени кръгове.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
„Мисля, че няма пряка връзка между парите на партиите и връзката с криминални структури. И хиляда лева на глас да станат субсидиите, пак ще има свързаност с престъпния свят. Това е демагогия. Може да се спекулира и жонглира с фактите във всички посоки. Например, някой може да каже, че колкото повече субсидия им давате, толкова повече възможност за пране на пари имат. Намаляването на субсидиите беше най-подкрепяния въпрос от референдума“, подчерта д-р Методиев. Той допълни, че е очевидно, че високите субсидии са първостепенен социален дразнител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
„След като са такъв, то те рано или късно ще намерят начин да намерят изражение чрез протести и прочие, но важното е, че енергията не се губи, а се трупа и някъде се трансформира“, коментира политологът д-р Калоян Методиев.